Velká Británie v reakci na ruskou anexi Krymu přehodnotí dohodu s ruskou státní společností Rosatom o spolupráci v jaderné energetice. Oznámila to včera agentura Reuters, která se odvolává na britské ministerstvo pro energetiku a klimatické změny. To loni v listopadu otevřelo Rusům dveře k výstavbě jaderných elektráren na ostrovech podpisem dohody, která slibovala pomoci Rosatomu s přípravami k případnému vstupu na britský trh.

Nyní ministerstvo tvrdí, že dohodu znovu zváží vzhledem k napětí mezi Západem a Východem po ruském ovládnutí ukrajinského poloostrova. „Žádné rozhodnutí nepadlo. Ve světle posledních událostí na Ukrajině zvažujeme, jak se ta spolupráce vyvine,“ uvedl v rozeslaném prohlášení resortní mluvčí. Rosatom se vyjádření zdržel.

Rosatom si nedávno připsal výrazný úspěch ve střední Evropě, když maďarský prezident János Áder navzdory protestům opozice podepsal nový zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks. Půjde o největší stavební projekt v Maďarsku od pádu komunistického režimu. Budapešť v lednu s Moskvou dohodla, že rozšíření elektrárny na dvojnásobek výkonu, které provede Rosatom, bude financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (asi 274 miliard Kč). Celý projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (zhruba 352 miliard Kč).

Rusové se prostřednictvím česko-ruského konsorcia MIR.1200 ucházejí také o dostavbu dvou bloků Temelína. Soutěže o zakázku za stovky miliard korun se účastní také americko-japonská společnost Westinghouse. Hlasy pro ukončení tohoto tendru zaznívají i z vlády.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..