První brazilská jaderná ponorka by měla být dokončena v roce 2023, uvádí brazilský list GGN. „Naše země je středem mezinárodní pozornosti pro své přírodní bohatství a možnosti, proto potřebuje moderní obranný systém. Vzhledem k nejistotě, panující ve světě a k tomu, že nemáme tušení, co se bude dít v nejbližších letech, musí být Brazílie připravena na všechny možnosti,“ uvádí brazilský list.

Model řezu budoucí brazilské jaderné ponorky. (Zdroj: Npsglobal.org)
Model řezu budoucí brazilské jaderné ponorky. (Zdroj: Npsglobal.org)

Brazilský průmysl disponuje vlastními kapacitami a znalostmi, postačujícími k budování jaderných reaktorů pro jaderné ponorky. Pomocníkem země je Francie, která pomáhá vytvářet řídicí systémy pro ponorky a poskytne pomoc při jejich provozu.

Podle autorů článku v GGN spuštění první jaderné ponorky pozvedne respekt vůči Brazílii na mezinárodní aréně a pomůže zemi k získání stálého členství v Radě bezpečnosti OSN. Navíc program na stavbu atomových ponorek bude mít pozitivní vliv na vědecko-technický pokrok v zemi.

Francie byla jako partner vybrána, jelikož francouzské úřady a firmy souhlasily s předáním technologií, tzv. transferem know-how. Podle GGN Rusko, které svou nabídkou Francouzům konkurovalo, s předáním technologií nesouhlasilo.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..