Jaderné firmy Areva Inc. (dceřiná společnost francouzského jaderného kolosu, působící na americkém kontinentu) a kanadská Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL) nezávisle na sobě oznámily, že se pouštějí do nových projektů, jejichž účelem je využít technologie určené původně pro jaderná odvětví na jiných trzích.

Ukázka robotů společnosti NDE Solutions určených k nedestruktivní diagnostice dílů. Na obrázku vlevo je jednoduchý robot, prostřední obrázek znázorňuje dvojitého robota vhodného pro diagnostiku tvarově složitých a rozměrných dílů a na posledním obrázku zaujímá hlavní pozici letecké křídlo, které je právě diagnostikováno. (Zdroj: Areva.com)
Ukázka robotů společnosti NDE Solutions určených k nedestruktivní diagnostice dílů. Na obrázku vlevo je jednoduchý robot, prostřední obrázek znázorňuje dvojitého robota vhodného pro diagnostiku tvarově složitých a rozměrných dílů a na posledním obrázku zaujímá hlavní pozici letecké křídlo, které je právě diagnostikováno. (Zdroj: Areva.com)

Ultrazvukoví roboti pro průmyslovou diagnostiku

Areva Inc. nabízí systémy pro automatickou nedestruktivní diagnostiku (non-destructive examination, NDE) americkým leteckým společnostem, ocelářskému průmyslu a železnicím. Vytvořila pro to novou firmu, NDE Solutions.

Areva již nějakou dobu nabízí technologii NDE jaderným elektrárnám, jde o detailní diagnostiku parogenerátorů, tlakových nádob, vnitřního zařízení reaktoru a víka reaktorů pomocí ultrazvukového systému, který dokáže odhalit strukturní defekty těchto komponent. Tyto technologie byly upraveny pro použití v jiných odvětvích, kde je naprostá bezpečnost zcela kritická. Pro diagnostiku jsou používány robotické systémy, lze takto zkoumat komponenty z oceli a plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny.

Podle informací Arevy technologie NDE a systémy, které firma nabízí ve Spojených státech, už byly vyzkoušeny na vysokorychlostních železnicích, v ocelářství a letectví v Evropě.

Výroba těžké vody

Kanadská AECL podepsala dohodu o technologii na zlepšování kvality těžké vody (oxid deuteria, D2O) a jejího prodeje se společností Isowater, sídlící v Ontariu. Obě firmy spolupracují už od roku 2009 na zlepšování technologií souvisejících s výrobou a používáním těžké vody a na prodeji své produkce stále rostoucímu počtu zájemců z oblasti high-tech, výzkumu a environmentálního sektoru.

Dohoda, kterou AECL popisuje jako „hlavní milník“ v dosavadní spolupráci, umožňuje firmě Isowater nabízet a prodávat existující zařízení na práci s těžkou vodou nejadernému sektoru. Isowater bude také nadále pracovat na zlepšování technologie výroby těžké vody a systému pro její přečištění, vyvinutého ve spolupráci s AECL. V dlouhodobém horizontu Isowater hodlá vyvinout nový systém pro výrobu těžké vody.

Prezident a předseda představenstva AECL Robert Walker popsal spolupráci firem jako most, který pomůže přenést technologie původně vyvinuté čistě pro jaderný průmysl do přírodovědného výzkumu a high-tech odvětví. Prezident společnosti Isowater Andrew Stuart uvedl, že smlouva poskytla jeho firmě dostatečný přístup k zařízení a technologiím, aby pokryla stále rostoucí poptávku po D2O z nejaderného sektoru, především z vědeckého. „Můžeme nyní množství vyráběné produkce přizpůsobit poptávce a potřebám reaktorů moderovaných těžkou vodou,“ uvedl.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..