Tajemník pro energii Ernest Moniz ve středu prohlásil, že tento týden dokončí přidělení úvěru s ručením ve výši 6,5 miliardy dolarů (cca 129,5 miliardy korun), přičemž další úvěr ve výši 1,8 miliardy dolarů (cca 35,9 miliardy korun) bude brzy následovat. Jejich cílem je pomoci třem elektrárenským společnostem v Georgii při výstavbě nových jaderných reaktorů. Budou to první nové reaktory v USA za posledních třicet let.

Bloky elektrárny Vogtle budou zřejmě jedinou jadernou elektrárnou, která získá úvěr v rámci úvěrového programu americké vlády. (Fotografie je z ledna tohoto roku.) (Zdroj: World Nuclear News)
Bloky elektrárny Vogtle budou zřejmě jedinou jadernou elektrárnou, která získá úvěr v rámci úvěrového programu americké vlády. (Fotografie je z ledna tohoto roku.) (Zdroj: World Nuclear News)

Oznámení ovšem přišlo mnohem později, než se čekalo a v zásadě to může znamenat ukončení programu, který Kongres Spojených států amerických ustavil v roce 2005. Ten měl pomoci rychle odstartovat novou generaci jaderných elektráren. Původně se čekalo, že program podpoří jaderné projekty více než 50 miliardami úvěrů (cca 996 miliard korun).

Záruka bude udělena společnosti Georgia Power (dceřinná společnost Southern Company), která vlastní 45,7 procenta jaderného projektu Vogtle, poblíž Augusty, a společnosti Oglethorpe Power Corporation, což je neziskové konsorcium malých společností, jež vlastní 30 procent. Třetí společnost, MEAG, konsorcium místních společností vlastnící 22,7 procenta, dostane podle vládního úředníka brzy záruku 1,8 miliardy dolarů (cca 35,9 miliardy korun).

Ve vládním úvěrovém programu toho šlo jen málo tak, jak se plánovalo. Podle teorie, že má přijít jaderná renezance, která bude od Washingtonu potřebovat úvěrovou výpomoc, Kongres v roce 2005 autorizoval 17,5 miliardy dolarů (zhruba 348,7 miliardy korun) k poskytnutí úvěru. V roce 2011 správa, s podporou od obou politických stran, volala po přidání dalších 36 miliard dolarů (zhruba 717,2 miliardy korun).

K rozmachu výstavby však nikdy nedošlo. Americké Ministerstvo energetiky nabídlo dvoumiliardovou záruku (cca 39,8 miliardy korun) společnosti Areva aby vystavěla obohacovací závod na Eagle Rock v Idahu. Areva ovšem později od stavebních plánů upustila. Další společnost, USEC, žádá o dvoumiliardovou záruku půjčky pro stejný účel, aby mohla komercionalizovat novou obohacovací technologii, kterou předvádí na Piketonu v Ohiu. Má ale problém přesvědčit ministerstvo, že jde o výhodnou investici.

Constellation Energy, společnost, která vlastní Baltimore Gas and Electric, se spojila s Arevou, aby naplánovaly reaktor zhruba 80 km jižně od Washingtonu a získali pro něj záruku na půjčku ve výši 7,76 miliardy dolarů (cca 154,6 miliardy korun). Ministerstvo však žádalo poplatek 880 milionů dolarů (zhruba 17,5 miliardy korun) výměnou za to, že na sebe toto riziko vezme. V říjnu 2010 vyjednávání zkrachovala a Constellation Energy od výstavby plánovaného reaktoru ustoupila.

Ministerstvo energetiky léta vyjednávalo se staviteli bloků ve Vogtle ohledně podmínek půjčky. Southern Company prosazovala, že si půjčku vezme v případě, že podmínky budou lepší, než jaké by mohla dostat na komerčním trhu. Stavba reaktorů je rozvržena tak, aby zahájily svůj provoz v letech 2018 a 2019.

Thomas A. Fanning, předseda Southern Company, řekl na sjezdu akcionářů 29. ledna, že by tím zákazníci společnosti ušetřili 200 milionů dolarů (cca 4 miliardy korun) – což je značná suma, ale je to pouze zlomek z celých nákladů projektu, u nichž se nyní očekává, že dosáhnou 15,5 miliardy dolarů (zhruba 308,9 miliardy korun).

Protijaderní aktivisté předpovídali, že Vogtle nebude nikdy dokončen nebo nebude profitovat a že vláda nikdy svou investici nezíská zpět. Ale Southern Company má silnou účetní rozvahu a zákazníky, které může Georgia Public Service Commission donutit tuto investici zaplatit.

Záruka na úvěr pro Vogtle může být nakonec jedinou, která z tohoto programu vzejde. Jediným dalším nově stavěným jaderným projektem ve Spojených Státech jsou v tuto chvíli druhý a třetí blok elektrárny V. C. Summer, které jsou podobné konstrukce jako reaktory Vogtle. Vůdčí společnost projektu ve V. C. Summer, společnost South Carolina Electric and Gas, má záměr spustit tyto nové bloky sama. Stephen A. Byrne, operační ředitel akciové společnosti, řekl 13. února analytikům, že bylo snazší získat peníze komerčně. „Všechny akci, které jsme na burze nabízeli, se nám podařilo upsat,“ uvedl Byrne. Získat vládní garantovaný úvěr vyžaduje do značné míry odkrýt celé financování federální vládě a platit poplatky. „Nejsem si jistý, proč bych to měl chtít udělat,“ uvedl.

Zdroj: The New York Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..