Američtí provozovatelé jaderných reaktorů mohou od roku 2017 žádat úřady jaderného dozoru o prodloužení provozních licencí na více než 60 let. Zástupci Výboru pro jaderný dozor (NRC, Nuclear Regulatory Commission) uvádějí, že svůj úřad na tuto novou možnost připravují.

Elektrárna Calvert Cliffs byla první americkou jadernou elektrárnou, která obdržela prodloužení provozní licence ze 40 na 60 let. Na výstavbě jejích dvou tlakovodních bloků se podílely společnosti Combustion Engineering, Westinghouse a General Electric. Bloky byly spuštěny v letech 1975 a 1977 a mají instalovaný výkon 875 MWe. (Zdroj: Baltimoresun.com)
Elektrárna Calvert Cliffs byla první americkou jadernou elektrárnou, která obdržela prodloužení provozní licence ze 40 na 60 let. Na výstavbě jejích dvou tlakovodních bloků se podílely společnosti Combustion Engineering, Westinghouse a General Electric. Bloky byly spuštěny v letech 1975 a 1977 a mají instalovaný výkon 875 MWe. (Zdroj: Baltimoresun.com)

Podle dosavadní praxe, stvrzené Zákonem o jaderné energii z roku 1954, je NRC oprávněna udělovat povolení k provozu jaderných reaktorů až na 40 let. Původní čtyřicetiletá lhůta byla stanovena spíše kvůli amortizaci investic a kapitálu, než kvůli technickým omezením reaktorů. Regule umožňují NRC udělovat povolení k prodloužení provozní doby o 20 let s podmínkou, že reaktor musí být prověřen a shledán dostatečně bezpečným pro další provoz. Nejsou ovšem žádná omezení na to, kolikrát může provozovatel o tuto 20letou novou licenci žádat.

První 20leté prodloužení provozu nad původních 40 let bylo uděleno jaderné elektrárně Calvert Cliffs se dvěma bloky v březnu 2000. Z přesně 100 energetických jaderných reaktorů, které ve Spojených státech v současnosti fungují bylo od té doby již 72 povoleno prodloužení a dalším 18 běží licenční řízení. Na konci loňského roku 20 reaktorů překonalo historickou čtyřicítku a vstoupilo do nového života s licencí 40 až 60 let.

V depeši zaměstnanců NRC, směřované k jejím členům , je uvedeno: „Na základě diskuzí se zástupci jaderného průmyslu členové výboru došli k závěru, že první žádosti o prodloužení provozu o dalších 20 let by mohly být podány už v roce 2017.“

Pracovníci výboru dále uvádějí: „Abychom takové žádosti mohli vyhovět, musí příslušný provozovatel doložit nezbytné technické informace a podklady a provést veškeré potřebné průzkumy a modernizaci zařízení k tomu, aby nám dokázal, že udělení povolení je oprávněné.“ Prodloužení provozní licence na 60 let znamená, že daný blok prošel rozsáhlou údržbou, například výměna parogenerátorů a řídicích systémů může vést ke kladnému rozhodnutí o prodloužení licence.

NRC uvádí, že současná legislativa a regule, kterými jsou řízena jednání o udělení licence a licenční proces, „jsou dostatečně robustní a postačují k tomu, abychom mohli udělovat povolení k dalším prodloužením provozní doby (míněno nad 60 let – pozn. Atominfo.cz)“. Přesto však „jsme nalezli několik oblastí v současném právním rámci, které je třeba modifikovat tak, aby licenční řízení mělo transparentnější a systematičtější průběh“.

„Pracovníci žádají komisi o co nejrychlejší zahájení práce na novém právním rámci, aby v roce 2017 mohli provozovatelé začít žádat o prodloužení a aby bylo možné v dostatečné míře zapojit veřejnost do všech těchto procesů“.

Včasná úprava stávajícího právního řádu pro udělování povolení k licenci podle nich „poskytne dodatečné záruky tomu, že všechna opatření týkající se prodlužování provozních dob budou zavedena efektivně a že celý proces bude jasný, průhledný, robustní a účinnější díky definování obecných a pevně daných podmínek a výstupu licenčního procesu místo posuzování každého případu a každé žádosti jednotlivě“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..