Stavba amerického závodu Mixed Oxide Fuel Fabrication Facility (MFFF), klíčové součásti programu na likvidaci zásob zbraňového plutonia, byla pozastavena poté, co ji americké vládní špičky vyjmuly z rozpočtu Ministerstva energetiky (Department of Energy, DoE) na finanční rok 2015.

Letecký snímek staveniště závodu MFFF ze srpna 2013. (Zdroj: Foe.org)
Letecký snímek staveniště závodu MFFF ze srpna 2013. (Zdroj: Foe.org)

Rozpočet DoE činí 27,9 miliard dolarů (zhruba 549,4 miliard korun), které zahrnují 11,7 miliard dolarů (cca 230,4 miliard korun) pro americký National Nuclear Security Administration (NNSA), úřad zodpovědný za americké aktivity týkající se nešíření jaderných zbraní včetně programu na likvidaci zbraňového plutonia a správu národního jaderného arzenálu. Tento arzenál nyní vyžaduje rozsáhlou a drahou modernizaci, aby zůstal bezpečný pro okolí. Lví podíl z 11,7 miliard dolarů, které si DoE ze státního rozpočtu vyžádala pro NNSA, konkrétně 8,3 miliard (asi 163,5 miliardy korun), je určeno na úpravy jaderných zbraní, z toho 2,7 miliard (zhruba 53,2 miliardy korun) na modernizaci úložiště. MFFF podle nového plánu nedostane nic.

Závod MFFF staví společnost Shaw Areva MOX Services. Američané ji začali budovat, aby splnili podmínky dvoustranné dohody s Ruskem, v níž se obě země zavázaly přepracovat přibližně po 34 tunách plutonia zbraňové kvality na MOX palivo, použitelné v civilních jaderných reaktorech.

Staveniště se nachází v areálu Savannah River v Jižní Karolíně, stavba byla zahájena v roce 2007, spuštění bylo naplánováno na rok 2016. Přestože projekt MFFF není první svého druhu, technologie jsou stejné jako na francouzském závodě Melox, setkal se s celou řadou nečekaných výzev a komplikací a v roce 2012 americká vláda oznámila, že nejspíš nebude spuštěn dříve než v roce 2019 a bude stát minimálně 7,7 miliard dolarů (asi 151,6 miliard korun), což je skoro dvojnásobek původního odhadu 4,9 miliard (cca 96,5 miliard korun).

Rozpočet projektu je neustále snižován, na rok 2014 požádaly příslušné odpovědné úřady pouze o 320 milionů dolarů. Odrazilo se v tom zpomalení stavby a další aktivity související s celkovou změnou plánů NNSA ohledně práce s nadbytečným plutoniem.

Zpráva o rozpočtu na finanční rok 2015 uvádí předpokládaný nárůst ceny oproti původním odhadům jako důvod pro dočasné zastavení stavby. „Stále zkoumáme možnosti, jakým způsobem můžeme nakládat s přebytečným americkým plutoniem. Během této analýzy začalo být zřejmé, že cena MFFF bude mnohem vyšší oproti očekáváním, proto považujeme za účelné stavbu závodu MFFF dočasně zastavit a ministerstvo zatím zváží, jaké další možnosti likvidace plutonia jsou k dispozici,“ uvádí zpráva o zkrácení rozpočtu na stavbu. Zastavení stavby ovšem také nebude zdarma: ministerstvo jej bude platit z 1,6 miliardy dolarů (zhruba 31,5 miliardy korun) původně určených pro jiné aktivity NNSA.

Areva Inc., která MFFF staví, uvádí, že „dočasné zastavení“ je pouhým eufemismem pro úplné ukončení celého projektu. Ve své tiskové zprávě společnost uvedla, že vyškrtnutím projektu z rozpočtu ministerstvo v podstatě zahájí úplné rušení veškerých prací a programu, který byl dohodnut dříve. „Víme, že NNSA údajně vytvořila jakýsi rozbor projektu, v němž dochází k závěru, že existují alternativní možnosti, které mohou být rychlejší a efektivnější a z tohoto důvodu zastavuje projekt MOX. Nedostali jsme však žádnou příležitost tento dokument vidět na vlastní oči, ačkoliv bychom ji velmi uvítali,“ uvádí Areva Inc.

Kromě zmíněných 11,9 miliard dolarů, o které si Ministerstvo energetiky zažádalo na finanční rok 2015 pro NNSA, zahrnuje jeho rozpočet 863 milionů dolarů (cca 17 miliard korun) pro Úřad pro jadernou energii. Tato částka je určená na dotování výzkumu a vývoje nových technologií jaderných reaktorů a palivového cyklu a program na podporu licenčního procesu pro technologii malých modulárních reaktorů, pro které je v rozpočtu vyhrazeno 97 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun).

Zástupci amerického jaderného průmyslu uvádějí, že informace o novém rozpočtu vnímají jako „rozporuplný signál“ pro jadernou energetiku. Například Alex Flint, starší viceprezident pro úřední záležitosti amerického Institutu pro jadernou energii (NEI), oceňuje neustávající podporu malých modulárních reaktorů ze strany ministerstva a částku ve výši 79 milionů dolarů na aktivity, určené na zdokonalení technologií palivového cyklu. Vadí mu však návrhy, týkající se vyššího zdanění jaderných firem, které mají poskytnout prostředky na likvidaci obohacovacích kapacit v Kentucky, Ohio a Tennessee, které patří ministerstvu. Uvedl, že NEI rovněž velmi nedoporučuje jakékoliv zpomalení nebo zastavení projektu MFFF, protože jinak v této zemi zůstane plutonium zbraňové kvality mnoho let. „Stavba továrny na výrobu MOX paliva v Savannah River je nyní hotova ze 60 procent a je třeba ji dokončit, nikoliv pozastavovat,“ míní Flint.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..