Aktivistům ekologické organizace Greenpeace se podařilo bez povolení proniknout na několik nejstarších jaderných elektráren v Evropě. Akce aktivistů proběhla současně s publikací reportu, autorizovaném Greenpeace, o bezpečnosti starších reaktorů.

Rozvinuté transparenty v areálu švýcarské jaderné elektrárny Beznau. (Zdroj: World Nuclear News)
Rozvinuté transparenty v areálu švýcarské jaderné elektrárny Beznau. (Zdroj: World Nuclear News)

Podle informací Greenpeace přibližně 240 aktivistů 5. března v brzkých ranních hodinách podniklo souběžně akce na jaderné elektrárně Beznau ve Švýcarsku, JE Bugey a Gravelines ve Francii, JE Oskarshamn ve Švédsku, Tihange v Belgii, Garoña ve Španělsku a Borssele v Nizozemí.

Přibližně 100 z nich údajně dokázalo proniknout do areálu JE Beznau a dva z nich dokonce pověsili transparent na budově jednoho ze dvou bloků této elektrárny. Mezitím další protestující proletěli nad elektrárnou v ultralehkém letadle, rovněž s transparentem. Jaderná elektrárna Beznau je nejstarší jaderná elektrárna na světě, která je stále v provozu, její první blok byl spuštěn v roce 1969 a druhý 1972.

Ve Švédsku 20 aktivistů vyšplhalo pomocí žebříků na plot kolem jaderné elektrárny Oskarshamn. Šest z nich pak vylezlo na střechu jedné ze tří reaktorových budov a odhalilo transparent. Všichni byli hned nato zadrženi ochrankou elektrárny a policisty.

Ve stejné době byly desítky lidí zatčeny za nezákonné vniknutí na JE Tihange v Belgii. Francouzská společnost EDF informovala, že 18 lidí bylo zadrženo policií při pokusu o vniknutí na JE Gravelines, nepodařilo se jim však překonat oplocení této elektrárny. Nuclenor, španělská firma provozující JE Garoña, uvedla, že skupina aktivistů demonstrovala před elektrárnou několik hodin.

Deklamovaným cílem Greenpeace je uzavření všech jaderných reaktorů, které jsou v provozu déle, než je jejich původní projektová životnost.

Foratom, evropská skupina, zabývající se jaderným trhem, uvádí, že v Evropě je nyní v provozu 132 jaderných bloků a že více než 40 % z nich v příštím desetiletí překročí čtyřicet let provozu.

„Prodloužení provozní doby jaderných elektráren je v nejvyšším zájmu spotřebitelů a je to dobrá a smysluplná možnost pro většinu výrobců elektřiny zachovat si stávající objem výroby,“ uvedla skupina Foratom. „Delší provoz jaderných elektráren, samozřejmě za splnění bezpečnostních požadavků, je jistotou, že páteř nízkouhlíkové ekonomiky Evropské unie zůstane stabilní.“

Autoři studie Asociace úřadů pro jaderný dozor v Západní Evropě z roku 2011, ve které byly zkoumány možnosti pro prodlužování provozu jaderných reaktorů, dochází k závěru, že „v době okolo dosažení původní projektové doby života nejsou pozorovány žádné vlivy na bezpečnost reaktoru nebo jeho technický stav související s věkem“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..