Dne 21. února byly dokončeny testy před spuštěním jaderné elektrárny Bělojarsk-4 s reaktorem typu BN-800 (další generace rychlého množivého reaktoru řady BN), které v průběhu dvou týdnů provedl expertní tým Světové asociace operátorů jaderných elektráren (WANO).

Fotografie reaktorového sálu během výstavby čtvrtého bloku Bělojarské elektrárny. (Zdroj: Belnpp.rosenergoatom.ru)
Fotografie reaktorového sálu během výstavby čtvrtého bloku Bělojarské elektrárny. (Zdroj: Belnpp.rosenergoatom.ru)

V průběhu tohoto testu provedl mezinárodní expertní tým obhlídku objektů čtvrtého bloku, prohlídku zařízení elektrárny, besedu s personálem a vedením a analýzu připravenosti systémů. Členové expertního týmu byli přítomni havarijnímu nácviku operačního personálu a navštívili chráněné centrum řízení havarijních prací.

Dále se tým seznámil se stavem díla v několika oblastech: organizace a administrativní řízení podniku, provoz, obnova, inženýrská podpora, radiační ochrana, zkouška provozu,chemické zabezpečení elektrárny, výcvik a kvalifikace personálu, protipožární bezpečnost a havarijní připravenost.

„Lidé, kteří zde pracují, musí v současnosti řešit mnoho záležitostí. Naše návštěva jim měla pomoci soustředit se na základní směr. Z tohoto úhlu pohledu byla naše práce úspěšná,“ prohlásil vedoucí testovacího týmu a ředitel hongkongské kanceláře WANO, Jean-Marie Baggio.

V expertním týmu byli zástupci šesti států – specialisté Francie, Ruska, Ukrajiny, Číny, USA, Bulharska, dále představitelé hongkongské a moskevské kanceláře WANO a dalších organizací.

Partnerské testy úřadu WANO jsou dobrovolné. Mezinárodní expertní týmy jsou zvány na jaderné elektrárny v době před reálným spuštěním do provozu. Realizace těchto testů umožňuje zavést mezinárodní pravidla v etapě před spuštěním elektráren do provozu.

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Bělojarsk se nachází v etapě fyzikálního spouštění reaktoru BN-800: provádí se zavážení jaderného paliva do reaktoru, měření fyzikálních charakteristik a testování systémů. V letošním roce je naplánováno připojení bloku do sítě.

Jaderná elektrárna Bělojarsk byla uvedena do provozu v roce 1964. Je to první jaderná elektrárna s různými typy bloků v jednom zařízení. Prvními bloky této elektrárny byly jaderné reaktory typu AMB-100 a AMB-200 fungující na tepelných neutronech, které již byly odstaveny z provozu.

V současné době je v této elektrárně v provozu jedinečný reaktor BN-600, pracující na bázi rychlých neutronů. Jeho vyšší verze, BN-800, je ve fázi fyzického spouštění. Jaderné bloky, pracující na bázi rychlých neutronů se jeví významným prvkem, rozšiřující základ jaderné energetiky a jejich použitím se minimalizuje radioaktivní odpad v součtu jaderně-palivového cyklu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    K terminologii.
    BN600 pracuje na rychlych neutronech nikoli elektronech.
    Reaktor je ve stadiu/etape fyzikalniho spousteni nikoliv fyzickeho.

    🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..