V Bělojarské jaderné elektrárně zahájili zakládání jaderného paliva do nového reaktoru na rychlých neutronech BN-800. Oznámil to Andrej Timonov, představitel společnosti Rosenergoatom.

Stávající bloky Bělojarské jaderné elektrárny – nalevo stojí budova s reaktory AMB-100 a AMB-200 a napravo budova s rychlým reaktorem BN-600. (Zdroj: Rosenergoatom.ru)
Stávající bloky Bělojarské jaderné elektrárny – nalevo stojí budova s reaktory AMB-100 a AMB-200 a napravo budova s rychlým reaktorem BN-600. (Zdroj: Rosenergoatom.ru)

Fyzické spouštění reaktoru na bázi rychlých neutronů začalo loni 25. prosince. Jak již dříve informoval zástupce ředitele ruské státní korporace pro jadernou energii Rosatom, Alexandr Lokšin, proces fyzického spouštění se skládá z několika etap a podle plánu by měl být dokončen koncem dubna 2014.

V rámci první etapy se uskutečnilo zahřívání reaktoru plynem, pak bylo zahájeno plnění reaktoru sodíkem. Energetické spuštění, po němž začne reaktor vyrábět elektrickou energii, je plánováno na srpen, dosažení plného výkonu pak na konec roku 2014.

BN-800 patří k reaktorům s uzavřeným palivovým cyklem, jejichž užití umožní minimalizovat množství jaderného odpadu a významně rozšíří palivovou základnu státní korporace pro jadernou energii Rosatom.

Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko prohlásil, že reaktor bude spuštěn s úsporou více než 10 miliard rublů (6,3 mld. Kč) z ceny odhadované odborníky.

Bělojarská jaderná elektrárna se nachází na Urale, ve Sverdlovské oblasti, nedaleko od městečka Zarečnyj. Šlo o první jadernou elektrárnu v bývalém Sovětském svazu s reaktorem na bázi rychlých neutronů.

Je to zároveň jediná jaderná elektrárna v Rusku s různými typy reaktorů v jednom areálu: na 1. a 2. bloku jsou reaktory kanálového typu na bázi tepelných neutronů AMB, zatímco na 3. bloku reaktor na bázi rychlých neutronů BN-600. V současné době jsou první dva bloky odstaveny.

Největší rychlý reaktor na světě

Nový reaktor BN-800 na 4. bloku, který pracuje také na bázi rychlých neutronů, se stane po spuštění největším a nejvýkonnějším reaktorem na této bázi ve světě. První dva reaktory se v současné době nacházejí v režimu dlouhodobého zakonzervování a bylo z nich vyňato jaderné palivo.

Kromě toho se uvažuje o možnosti dalšího rozšíření Bělojarské elektrárny o 5. blok s reaktorem na bázi rychlých neutronů o výkonu 1200 MWe, který by se stal pilotním komerčním blokem pro sériovou výrobu. Nyní tvoří objem elektrické energie vyrobené na Bělojarské JE řádově 10 procent celkového objemu výroby elektřiny v rámci energetického systému Sverdlovské oblasti.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..