Společnosti Areva a Gamesa oznamují, že zahájily exkluzivní jednání o vytvoření společného joint-venture partnerství (podíl 50/50) v oblasti větrné energie na moři.

5MW větrná turbína společnosti Areva v pobřežním větrném parku. (Zdroj: Offshorewind.biz)
5MW větrná turbína společnosti Areva v pobřežním větrném parku. (Zdroj: Offshorewind.biz)

Větrná energie představuje jednu z nejperspektivnějších oblastí pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zejména v pobřežních zemích severní Evropy, kde by instalovaná základna měla dosáhnout více než 25 GW do roku 2020, a také v Asii.

Joint venture partnerstvím se společnosti Areva a Gamesa stanou jedním z předních světových dodavatelů v oblasti větrné energie na moři a přispějí k rozvoji tohoto rostoucího odvětví prostřednictvím:

odborných znalostí, inovací a investic do výzkumu a vývoje s cílem vyvinout konkurenceschopné a spolehlivé technologie budoucnosti;

průmyslové kapacity a odborných znalostí v oblasti vývoje dodavatelského řetězce, jak vnitřního, tak vnějšího;

aplikace účinných pevninských praktik do mořských aktivit.

Toto partnerství bude těžit z významných synergií:

na jedné straně jsou to zkušenosti získané Arevou od roku 2004 v několika projektech větrných elektráren, zejména prostřednictvích pokračující instalace 120 turbín o jednotkovém výkonu 5 MW v Severním moři;

na druhé straně staví společnost Gamesa na komplexních pevninských a mořských technologických schopnostech, které získala devatenáctiletým působením v tomto odvětví. Společnost má také silné zázemí pro industrializaci založené na ověřených znalostech a zkušenostech ve vývoji dodavatelského řetězce.

Joint venture může stavět na důvěře mnoha zákazníků, včetně Iberdroly (která má 20% podíl ve společnosti Gamesa), která vybrala turbíny M5000 pro své mořské elektrárny v blízkosti Saint-Brieuc ve Francii a Wilkinger v Německu. Společný podnik bude plnit stávající závazky ve Velké Británii a Francii, které byly až dosud vedeny společností Areva. Ty zahrnují zejména vytvoření závodu na montáž turbín a výrobu lopatek v Le Havre a zapojení sítě subdodavatelů a partnerů.

„Vytvořením evropského partnerství v oblasti mořských větrných elektráren se společností Gamesa sehrává Areva klíčovou roli v konsolidaci, která již v tomto sektoru probíhá, a potvrzuje svou dlouhodobou angažovanost v rozvoji obnovitelných zdrojů energie,“ prohlásil Luc Oursel, prezident a výkonný ředitel společnosti Areva.

Finální dohody o vytvoření společného podniku budou podepsány během několika měsíců po závěrečných jednáních mezi oběma stranami.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Areva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..