Ve Spojených arabských emirátech bylo vydáno povolení ke stavbě dalších dvou reaktorů v jaderné elektrárně Barakah.

Nové povolení znamená, že v podobném stavu se budou za několik let nacházet i další dva bloky v jaderné elektrárně Barakah. (Zdroj: Uaeinteract.com)
Nové povolení znamená, že v podobném stavu se budou za několik let nacházet i další dva bloky v jaderné elektrárně Barakah. (Zdroj: Uaeinteract.com)

Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) dostala svolení začít montovat bednění, výztuže, stavební kotvy, elektrické vedení, ocelové pláty a potrubí na několika budovách, které jsou součástí chystaných bloků Barakah 3 a 4. Jsou mezi nimi reaktorová budova a strojovna, svolení se dále týká přívodů vody a pomocných zařízení.

Toto povolení je však pouze prvním, nebo spíše nultým krokem – stavba jaderného bloku je považována za zahájenou až po započetí lití prvního betonu. K tomu však Enec potřebuje další povolení od úřadů jaderného dozoru, o které požádala loni v březnu.

Jednotky Barakah 1 a 2 již tuto metu překročily a příští rok hodlá Enec požádat o povolení k provozu. Podle dosavadních plánů by stavba měla být dokončena zhruba za tři až čtyři roky a fyzické a energetické spuštění by mělo přijít v letech 2017 (1. blok) a 2018 (2. blok). Pokud vše poběží podle plánů, budou bloky 3 a 4 následovat v letech 2019 a 2020. Dodavatelem jaderných reaktorů je jihokorejské konsorcium v čele se společností KEPCO, reaktor je typu APR1400.

Plánovaný celkový výkon všech čtyř bloků jaderné elektrárny Barakah je 5600 MW, celkově však vláda země hodlá vybudovat jaderné elektrárny o instalovaném výkonu 20 GW pro pokrytí spotřeby elektřiny, která v této zemi roste o 9 % ročně. Podle vládních dokumentů celkový instalovaný výkon všech elektráren v zemi má činit 40 GW do roku 2020. V té době by Barakah měla již fungovat a jádro by pak pokrylo přibližně 25 % celkové spotřeby. Podle předpokladů by obnovitelné zdroje měly pokrýt dalších 7 % spotřeby, zemní plyn domácího původu asi 50% a dovážený plyn zbytek.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..