Ruská vláda předala parlamentu k ratifikaci rámcovou dohodu s USA, týkající se mnohostranné spolupráce v jaderně-ekologické oblasti, v níž je v Rusku rozvíjen současný program od 21. května 2003. Dokument byl podepsán 14. června 2013.

Jak je uvedeno v doprovodných dokumentech k návrhu zákona o ratifikaci, 16. června loňského roku vypršela doba platnosti mezivládní dohody pro spolupráci Ruska a USA v oblasti bezpečných transportů, skladování a ničení zbraní a předcházení rozmisťování zbraní ze 17. června 1992.

Prezident Vladimír Putin rozhodl neprodlužovat dobu platnosti dohody, ale namísto toho vypracovat vzájemně přijatelné rovnocenné varianty spolupráce s USA v jaderné sféře.

Ruské Ministerstvo zahraničních věcí spolu se zainteresovanými resorty a organizacemi provedlo nezbytné konzultace s americkou stranou. Výsledkem těchto rozhovorů je protokol, stanovující převod spolupráce v jaderné oblasti z převážně vojensko-politické roviny do jaderně-ekologického formátu.

Uvedený protokol také předpokládá rozšíření mnohostranného jaderně-ekologického ruského programu o spolupráci s USA v oblastech jaderné sféry, jako je sledování, kontrola a fyzická ochrana jaderných materiálů, regulace bezpečnosti, celní kontrola jaderných a ostatních materiálů,dále zjišťování, získávání a zajištění bezpečnosti a využívání zdrojů zvýšeného jaderného nebezpečí.

Kromě toho se jedná také o omezování úložných míst jaderného materiálu včetně ozářeného i neozářeného vysoce obohaceného uranu s úrovní obohacení nad 20 %. Dále přeměny přebytečného vysoce obohaceného uranu na nízko obohacený, demontáže, transporty a získávání paliva z vysloužilých jaderných ponorek včetně transportu a bezpečného skladování reaktorových úseků a souvisejících materiálů, s cílem zajištění bezpečnosti vysoce obohaceného vyhořelého jaderného paliva.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..