30.11.2022

Známý tokamak organizace CEA-Euratom, který ve Francii pod názvem Tore Supra dosáhl četných úspěchů, se teď stane testovacím zařízením pro nejdůležitější fúzní projekt – reaktor ITER. Kvůli této transformaci v současnosti specialisté intenzivně přestavují jeho vnitřnosti. Od velkých antén radiofrekvenčního ohřevu až po složitou síť trubek, která chladila limiter (díl z odolného materiálu, který je v kontaktu s plazmatem a omezuje jeho prostorové rozměry), všechny tyto díly nedávno dělníci vyjmuli z vakuové nádoby, pečlivě je zabalí a uloží ve velké hale tokamaku. Různorodé rozložené díly jsou jasnou ukázkou toho, jak je tokamak složitý.

Stará podoba tokamaku Tore Supra, v dolní části je patrný toroidální limiter, ten už ve vakuové nádobě nenajdete.
Stará podoba tokamaku Tore Supra, v dolní části je patrný toroidální limiter, ten už ve vakuové nádobě nenajdete.

Za čtyři roky bude tento 26 let starý termojaderný reaktor úplně novým výzkumným zařízením. Vědci se rozhodli, že přidají další magnetické cívky, aby původní plazma s kruhovým průřezem získalo tvar písmena D, podobný konfiguraci ITER. Dále bude odstraněn grafitový limiter, který nahradí wolframový divertor (zařízení, které umožňuje „zaškrtit“ plazma bez většího kontaktu s materiálem), který bude také velmi podobný konfiguraci pro reaktor ITER.

Navíc bude stroj ještě před tímto datem (zřejmě v roce 2016) připraven otestovat první vzorky komponent, které budou vystaveny plazmatu o vysoké teplotě. Tyto malé wolframové dlaždice budou posléze tvořit zmíněný divertor.

Projekt WEST (W Enviroment in Steady-state tokamak – tedy wolframové prostředí v tokamaku s rovnovážným plazmatem), který byl zahájen v roce 2009, nyní vstoupil do rozhodující fáze: proces odmontování starých komponent se blíží ke konci (1500 dílu – 65 tun materiálu bylo vyjmuto z reaktoru), průmysl začíná vyrábět prototypy nových zařízení a ustavuje se široká mezinárodní spolupráce.

„V této nové konfiguraci bude divertor tokamaku vystaven stejnému tepelnému toku, jako se očekává v ITER,“ vysvětluje Jérôme Bucalossi, který vede projekt WEST v Institut de Recherche sur la Fusion Magnétique (IRFM – spadá pod CEA). Stejně jako divertor raktoru ITER bude muset divertor nového tokamaku WEST vydržet tepelný tok 10 MW/m2, takové hodnotě by byla vystavena například kosmická loď s nerozvážnou posádkou v blízkosti slunečního povrchu.

Jak si povedou wolframové dlaždice v takto drsném prostředí? Jak daleko od sebe by měly být přimontovány? Jaké budou následky drobných nepřesností jednotlivých bloků? WEST by měl najít odpovědi na všechny tyto otázky, které jsou velmi důležité pro projekt ITER a budoucnost výzkumu termojaderné fúze.

„WEST tedy není jen testovací filiálkou projektu ITER, je to také naše cesta k nalezení hranic a omezení pro technologie,“ řekl Bucalossi. „Pomůže nám zhodnotit pozitiva a negativa wolframové technologie, získat data o únavě kovových materiálu a nalézt hraniční podmínky pro komponenty, které podle toho můžeme upravit.“

Přestože návrh podoby divertoru pro reaktor ITER je téměř dokončen, poznatky získané na WEST mohou ještě ovlivnit mnoho detailů. „A jak všichni víme,“ usmívá se Bucalossi, „právě v detailech je často zakopán pes…“

Zdroj: ITER

Pozn.: Tokamak Tore Supra se specializoval mimo jiné na dlouhé plazmatické výboje. V roce 2003 dosáhl rekordu v této disciplíně: 6 minut 30 sekund. Tohoto rekordu ale bylo dosaženo při nižší teplotě, než bude standardem v tokamaku ITER.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..