Investice milionů dolarů a více než desetiletí práce na vývoji malých jaderných reaktorů Westinghouse Electric Co. přijde vniveč. Vyšlo to najevo po informaci společnosti, že projekt, do něhož byly kladeny velké naděje, nakonec vzdává.

Řez reaktorem typu SMR společnosti Westinghouse. Všimněte si integrovaného parogenerátoru do tlakové nádoby. (Zdroj: Ameren.com)
Řez reaktorem typu SMR společnosti Westinghouse. Všimněte si integrovaného parogenerátoru do tlakové nádoby. (Zdroj: Ameren.com)

Mimořádný krok podniklo vedení japonsko-americké společnosti poté, co utrpělo dvojnásobný neúspěch s žádostí o podporu projektu vývoje malých reaktorů v rámci programu jejich komercionalizace na americkém ministerstvu energetiky. Američtí jaderní experti dali před Westinghousem přednost firmám Babcock & Wilcox a NuScale Power.

První kolo soutěže o státní podporu vývoje malých jaderných reaktorů se uskutečnilo v listopadu 2012 a společnost Babcock & Wilcox ze Severní Karoliny v něm zvítězila s projektem malého reaktoru o výkonu 180 MW, pro který získala v první fázi podporu 101 milionů dolarů. Ve druhém kole dali experti amerického ministerstva energetiky před Westinghousem přednost projektu reaktoru společnosti NuScale Power o výkonu 45 MW, který získal podporu od státu 226 milionů dolarů. Ani v tomto kole Westinghouse s projektem reaktoru SMR o výkonu 225 MW neuspěl.

Prezident a generální ředitel Westinghouse Danny Roderick vycouvání společnosti z projektu obhajuje změnou priorit. Westinghouse se podle něj hodlá plně soustředit na projekt reaktorů AP1000, jejichž první prototypy buduje v současné době ve Spojených státech a Číně. Ani tento projekt ovšem neprobíhá hladce a problémy s cirkulačními čerpadly způsobily výrazný skluz staveb bloků s reaktory AP1000 (stejný typ, s nímž se Westinghouse účastní tendru na dostavbu JE Temelín) oproti plánu. „Není to problém technologií, ale problém je v tom, že pro malé reaktory neexistuje dostatek zákazníků,“ tvrdí Roderick. „Pokud je nebudeme vyrábět v počtu alespoň 30 nebo 50 kusů, peníze se nám nevrátí,“ dodal.

Ne všichni ovšem mají stejný názor. Jak uvedl americký deník Pittsburgh Post-Gazette, existuje mnoho firem, které věří, že právě malé reaktory mají budoucnost. Jejich výhodou je relativně nízká pořizovací cena, kratší termín výroby a možnost kombinace výkonu několika reaktorů podle momentální potřeby.

Společnost Holtec International, která vyvíjí reaktor o výkonu 160 MW byla například s žádostí u ministerstva energetiky také odmítnuta, ale přesto dvojnásobně zvýšila investice do projektu. Komisař americké Jaderné regulační komise, která kontroluje komerční jaderný průmysl v USA, podle deníku prohlásil, že „komise očekává první žádost o licenci pro výrobu malých reaktorů v horizontu několika měsíců“.

V roce 2011 bylo ve 28 zemích světa v provozu 125 malých a středních jaderných elektráren s celkovou kapacitou 57 gigawattů. Dalších 17 bylo ve výstavbě. Nejmodernějším modulárním projektem se může v současnosti pochlubit Čína. Prim v jejich vývoji hrály za studené války Spojené státy a Sovětský svaz, které s nimi poháněly jaderné ponorky. V Rusku je vývoj malých reaktorů v plném proudu.

Za dva roky má na trh přijít první komerční malý reaktor SVBR-100 chlazený směsí olova a bismutu. Možnosti jeho uplatnění jsou nesmírně široké, protože najdou využití i při odsolování mořské vody a výrobě vodíku. Další výhodou je snadná doprava i do odlehlých oblastí a vysoká úroveň bezpečnosti.

Zdroj: Post-gazette.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..