Finská energetická společnost Fennovoima oznámila, že odeslala ministerstvu práce a ekonomiky Finska zprávu hodnotící dopad projektu výstavby jaderné elektrárny Hanhikivi-1 na životní prostředí. Analýza dopadu na životní prostředí byla vypracována v souladu s kritérii finského zákonodárství. Jak Fennovoima informovala již na konci loňského roku, akciová společnost Rusatom Overseas (patřící do struktur ruské státní korporace Rosatom) a Fennovoima podepsaly kontrakt na výstavbu této jaderné elektrárny.

Předběžná vizualizace podoby bloku Hanhikivi. (Zdroj: Ria.ru)
Předběžná vizualizace podoby bloku Hanhikivi. (Zdroj: Ria.ru)

Elektrárna má stát nedaleko města Pyhäjoki, ležícím na západním pobřeží Finska. Společně s kontraktem na výstavbu energetického bloku byla uzavřena smlouva s ruskou akciovou společností TVEL na dodávky paliva. Jednání se vedla také o kontraktu, týkajícího se kapitálového vstupu Rusatom Overseas do základního kapitálu Fennovoimy s podílem 34 %. S jeho podpisem se počítá v letošním roce.

V červenci 2013 uzavřely Fennovoima a Rusatom Overseas dohodu o přípravě uzavření kontraktu na výstavbu JE Hanhikivi-1. V září téhož roku obě strany oznámily, že se musí akcionáři společnosti Fennovoima vyjádřit k účasti v projektu do konce října. Fennovoima nabídla svým akcionářům projekt jaderné elektrárny, která by v souladu s časovým plánem výstavby, schváleným Rosatomem, měla začít vyrábět elektrickou energii v roce 2024.

Přímá jednání mezi společnostmi Fennovoima a Rusatom Overseas byla zahájena v dubnu roku 2013. Už od února téhož roku přitom Fennovoima také vedla rozhovory se společností Toshiba, ale později se rozhodla soustředit se pouze na jednání s Rosatom Overseas. Svůj projekt ve Finsku předtím nabízela i francouzská korporace Areva.

Rosatom nabídl projekt AES-2006 s reaktorem VVER (vodo-vodní energetický reaktor) o výkonu 1150 MW. Ve Finsku jsou již v dlouhodobém provozu další bloky s ruským designem: jde o dva bloky VVER na JE Loviisa, každý o výkonu 440 MW.

Vlastníky energetické společnosti Fennovoima tvoří skupina více než 60 průmyslových, obchodních a energetických finských firem. Společnost byla založena za účelem výstavby nových jaderných elektráren v zemi.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..