Škoda JS zvítězila v tendru na „Výzkum a vývoj ukládacího obalového souboru pro hlubinné ukládání vyhořelého jaderného paliva do stádia realizace vzorku“. Ten v první polovině roku 2013 vyhlásila Správa úložišť radioaktivních odpadů. Projekt v hodnotě téměř 50 milionů korun je rozvržen na pět let a je další významnou zakázkou ve strategickém oboru výroby technologického zařízení pro skladování použitého jaderného paliva.

Předmětem plnění veřejné zakázky jsou výzkumně-vývojové práce vedoucí k návrhu a realizaci ukládacího obalového souboru typu D pro ukládání vyhořelého nebo ozářeného jaderného paliva z jaderných elektráren Dukovany a Temelín a z nových jaderných zdrojů. Hlubinné úložiště má předpokládanou projektovou životnost ukládacího obalového souboru 10 000 let.

Bude také prokázáno zajištění dlouhodobé bezpečnosti úložiště pro navržené obalové soubory. Nedílnou součásti zakázky je realizace jednoho vzorku obalového souboru pro použité jaderné palivo typu VVER-440. V případě českého konceptu pro ukládání vyhořelého jaderného paliva bude obalový soubor uložen v podobě tzv. superkontejneru do ukládacích vrtů v hlubinném úložišti.

Škoda JS bude na této zakázce spolupracovat se svými subdodavateli, společnostmi Energovýzkum Brno a ÚJV Řež. Ty disponují špičkovými odborníky v oblasti materiálového výzkumu, resp. materiálové koroze v aerobním (kyslíkovém) a anaerobním (bez vzdušného kyslíku) prostředí. Škoda JS zúročí své dlouholeté zkušenosti z dodávek transportních a skladovacích obalových souborů pro použité jaderné palivo z jaderných elektráren a výzkumných reaktorů, které jsou základem jejího unikátního know-how.

Zdroj: Zpravodaj konsorcia MIR.1200

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..