Během pokračujících rozhovorů Íránu a „šestky“ mezinárodních prostředníků, které se týkají íránského jaderného programu, si představitelé Íránu a USA vyměnili poměrně ostrá slova v souvislosti s rozsahem obohacování uranu v této islámské zemi.

Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při prohlídce centrifug typu IR-1. (Zdroj: Theguardian.com)
Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při prohlídce centrifug typu IR-1. (Zdroj: Theguardian.com)

Zástupkyně státního sekretáře USA, Wendi Sherman, v rozhovoru s deníkem Jerusalem Post sdělila: „Chtěla bych, aby obohacování uranu v Íránu bylo na nulové úrovni.“

Poměrně silně na ni reagoval šéf íránské Organizace pro jadernou energetiku, Alí Akbar Sálehí. Ten prohlásil, že jen íránské úřady budou rozhodovat o tom, v jakém množství a do jaké úrovně bude země obohacovat uran. „Právě islámská republika Írán přijímá rozhodnutí o úrovni a měřítkách obohacování uranu odpovídající jejím potřebám,“ řekl Sálehí agentuře IRNA.

V listopadu loňského roku se Teherán a „šestka“ mezinárodních zprostředkovatelů (zastupující Rusko, Velkou Británii, Německo, Čínu, USA a Francii) dohodli na částečném přerušení jaderné činnosti Íránu výměnou za zmírnění sankcí ve vztahu k této islámské republice. K uskutečnění dohody strany přistoupily 20. ledna. V souladu s podmínkami dohody musí být v průběhu šesti měsíců – do 20. července – vytvořena všestranná smlouva. Navíc mají být do té doby zcela zrušeny mezinárodní sankce vůči Íránu.

Zdroj: Novostienergetiky.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..