Mezinárodní smlouvu o spolupráci při využití jaderné energie k mírovým účelům uzavřely dnes v Moskvě Rusko a Finsko. Oznámila to tisková služba ruské státní korporace Rosatom.

I plánované jaderné elektrárny Hanhikivi se týká uzavřená dohoda mezi Ruskem a Finskem. (Zdroj: Ria.ru)
I plánované jaderné elektrárny Hanhikivi se týká uzavřená dohoda mezi Ruskem a Finskem. (Zdroj: Ria.ru)

Předcházející smlouva o spolupráci při mírovém využití jádra byla uzavřena mezi SSSR a Finskem 14. května roku 1969 a později byla prodloužena do roku 2004.

Nově podepsaný dokument formuluje rámcové podmínky pro účast Ruska ve finském programu mírového využití a rozvoje jaderné energetiky a předjímá uzavírání dalších dohod a smluv o projektech. Konkrétně o přípravě projektu výstavby jaderné elektrárny Hanhikivi-1.

Akciová společnost Rusatom Overseas (dceřinná společnost státní korporace Rosatom) a finská společnost pro jadernou energii Fennovoima již koncem prosince 2013 oznámily, že podepsaly kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny ve Finsku. Elektrárna bude stát nedaleko města Pyhäjoki na západním pobřeží Finska. Společně s kontraktem na výstavbu jaderné elektrárny byl uzavřen desetiletý palivový kontrakt pro budoucí elektrárny s akciovou společností TVEL v hodnotě 450 milionů euro.

Ve stejnou dobu uzavřel Rusatom Overseas předběžnou dohodu se společností Voimaosakeyhtio SF o společném postupu v projektu, zaručující kapitálový vstup Rusatom Overseas do základního kapitálu Fennovoimy s podílem 34 %. Ten ale dosud uzavřen nebyl. S jeho podpisem se nicméně počítá v letošním roce.

V červenci 2013 uzavřely Fennovoima a Rusatom Overseas dohodu o přípravě k podpisu kontraktu na výstavbu JE Hanhikivi-1. V září téhož roku obě strany oznámily, že akcionáři společnosti Fennovoima se musí vyjádřit k účasti v projektu do konce října. Fennovoima nabídla svým akcionářům projekt jaderné elektrárny, která by v souladu s časovým plánem výstavby, schváleným Rosatomem, měla začít vyrábět elektrickou energii v roce 2024. Ještě předtím prodal svůj balík 34 % akcií ve Fennovoima německý koncern E.ON společnosti Voimaosakeyhtio SF. Rosatom nabídl projekt AES-2006 s reaktorem VVER o výkonu 1150 MW.

Ve Finsku jsou již v dlouhodobém provozu i další bloky s ruským designem – jde o dva bloky VVER na JE Loviisa, každý o výkonu 440 MW.

Vlastníky energetické společnosti Fennovoima je více než 60 průmyslových, obchodních a energetických finských firem. Společnost byla založena za účelem výstavby nových jaderných elektráren v zemi, zatím ale žádnou neprovozuje ani nevlastní.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..