Ruská státní korporace Rosatom je připravena navýšit svůj podíl ve finské společnosti Fennovoima na 49 %, pokud takový návrh předloží finská strana. Prohlásil to šéf ruské korporace Sergej Kirijenko, kterého citovala tisková služba Rosatomu. „Rosatom je k tomu připraven, pokud odpovídající návrh dostane. Zatím ale existuje i vůle některých finských akcionářů navýšit svůj podíl. V tom případě bychom se spokojili i s 34% podílem,“ vysvětlil šéf korporace.

Rusko a Finsko podepsaly v Helsinkách mezivládní smlouvu o spolupráci v oblasti mírového využití atomové energie. Pod dokumentem se objevily podpisy generálního ředitele Rosatomu, Sergeje Kirijenka, a finského ministra ekonomiky, Jana Vapaavuori.

V průběhu posledních deseti let zelo v atomové sféře ve vztazích obou stran vakuum – platnost předešlé smlouvy, podepsané za časů Sovětského svazu, vypršela, a nová sjednána nebyla. Minulá mezivládní dohoda mezi Ruskou federací a Finskem byla podepsána 14. května roku 1969 a prodlužována do roku 2004.

Během podepisování smlouvy šéf Rosatomu prohlásil, že nová dohoda vytvoří právní rámec pro projekt výstavby finské JE Hanhikivi.

Finský podnik Fennovoima a ruský Rusatom Overseas v prosinci loňského roku podepsaly kontrakt na výstavbu JE Hanhikivi 1. Společnosti se dohodli na harmonogramu projektu, mechanizmech financování a Rosatomu coby akcionáře s podílem 34 %.

Kirijenko v době podepisování smlouvy oznámil, že Rosatom by nebyl proti zvýšení svého podílu, ale ruskému koncernu sotva někdo dovolí tento krok učinit.

„Rádi bychom vykoupili 100 % akcií v projektu JE Hanhikivi, projekt je velmi rentabilní. Ale, zaprvé, nám to nikdo nenabídne, právě protože je projekt rentabilní. Za druhé, bereme v úvahu to, že se jedná o finský projekt, a kontrolní balíček v něm musí náležet finských společnostem. Jestliže nám navrhnou zvýšit svůj podíl na 49 %, tak to s radostí uděláme, ale myslím si, že nám ani toto nenabídnou, protože celá řada akcionářů si přeje svůj podíl zvýšit,“ řekl ředitel koncernu.

Při zmínce o tom, kde najít zdroje pro financování výstavby elektrárny, Kirijenko sdělil, že posuzují varianty získání prostředků od ruských bank a Fondu národního blahobytu.

„Financování svého podílu 34 % můžeme zajistit z vlastních zisků. Projekt se nám zdá natolik atraktivním, že vložíme své prostředky,“ řekl. Kirijenko připomenul, že všichni akcionáři projektu Hanhikivi na sebe berou povinnost pomoci při získávání úvěru.

„Uskutečnili jsme jednání s řadou ruských bank, například s Vněšekonombankou, které se zalíbily podmínky projektu a která nyní posuzuje možnosti úvěrování. A je velmi důležité nejen z hlediska peněz, ale i jako potvrzení konkurenceschopnosti projektu, že u nás vláda Ruské federace vypsala soutěž na rozdělení volných prostředků z Fondu národního blahobytu. Jsou to peníze z rozpočtu, které musí být investovány do důvěryhodných projektů a Hanhikivi v konkurzu zvítězil. To se může stát doplňkových zdrojem příjmů. Stále jsou rozpracovávány podmínky poskytnutí úvěru, toto rozhodnutí přijmeme ale spolu s hlavními akcionáři – finskými společnostmi. Všichni máme totiž zájem na tom, abychom zajistili výhodné financování pro realizaci zmíněného projektu,“ řekl šéf Rosatomu.

Jaderná elektrárna Hanhikivi 1 zahájí výrobu elektrické energie v roce 2024. Tento projekt odpovídá normám MAAE i EU a bude přizpůsoben finským národním požadavkům na bezpečnost.

Zdroj: Novostienergetiki.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..