Výstavba prvního francouzského bloku s reaktorem EPR ve Flamanville má za sebou další milník, neboť došlo k umístění tlakové nádoby.

Přesun tlakové nádoby uvnitř kontejnmentu reaktoru typu EPR probíhalo za pomoci polárního jeřábu. (Zdroj: World Nuclear News)
Přesun tlakové nádoby uvnitř kontejnmentu reaktoru typu EPR probíhalo za pomoci polárního jeřábu. (Zdroj: World Nuclear News)

Přemisťování nádoby, která váží 425 tun, má průměr 5,5 metru a výšku 11 metrů, trvalo tři dny a bylo dokončeno 24. ledna 2014.

Reaktorová nádoba byla na stavební parcelu třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville doručena v říjnu 2013, ale její montáž byla francouzským regulačním úřadem ASN (Autorité de Sûreté Nucléaire) zpožděna o několik týdnů kvůli ověřování spolehlivosti polárního jeřábu a dalších zařízení použitých pro zvedání tohoto těžkého dílu.

Společnost Areva uvedla, že umístění tlakové nádoby znamená podstatné zrychlení prací při montáži jaderného ostrova tohoto bloku typu EPR. Během nadcházejících měsíců proběhne montáž čtyř parogenerátorů pro tento reaktor.

Stavební práce na 1650MWe bloku v Normandii byly zahájeny v prosinci 2007. Společnost EDF je projektantem tohoto projektu, zatímco společnost Areva přispívá do společného projektu jaderným ostrovem (reaktor, cirkulační čerpadla a parogenerátory – pozn. Atominfo.cz). Společnost Bouygues Construction odpovídá za stavební a montážní práce. Kontejnment byl uzavřen kupolí v polovině července 2013. Reaktor měl původně zahájit provoz v roce 2013, ale v důsledku různých zpoždění je spuštění očekáváno až v roce 2016.

Další bloky typu EPR jsou ve výstavbě i v dalších zemích: třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 a dva bloky čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (Taishan). Výstavba bloku Olkiluoto 3 byla zahájena v roce 2005 a termín jeho spuštění byl několikrát odsunut, aktuálně by jím měl být rok 2016. První blok elektrárny Tchaj-šan je ve výstavbě od roku 2009 a měl by být spuštěn v roce 2014, druhý blok by jej měl následovat o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..