Společnost South Carolina Electricity and Gas (SCE&G) navýší svůj vlastnický podíl na dvou právě stavěných jaderných blocích elektrárny V. C. Summer v Jižní Karolíně. Společnost Duke Energy oznámila, že již o získání podílu na tomto projektu nemá zájem.

Odlévání betonových základů pro třetí blok jaderné elektrárny V. C. Summer bylo dokončeno v listopadu 2013. (Zdroj: World Nuclear News)
Odlévání betonových základů pro třetí blok jaderné elektrárny V. C. Summer bylo dokončeno v listopadu 2013. (Zdroj: World Nuclear News)

SCE&G, dceřiná společnost Scana Corporation, souhlasila s nabytím 5% podílu vlastnictví dvou bloků od státem vlastněné společnosti Santee Cooper. Podíl SCE&G díky tomu stoupne na 60 %, přičemž vlastnictví Santee Cooper klesne ze současných 45 % na 40 %.

Koupě proběhne ve třech fázích, k prvnímu 1% přesunu přitom dojde při začátku komerčního provozu prvního bloku, k čemuž by mělo dojít koncem roku 2017 či začátkem roku 2018. Dva další 2% převody budou dokončeny během prvních dvou let komerčního provozu. Pořizovací cena by se měla pohybovat kolem 500 milionů dolarů, soudě dle současných konstrukčních nákladů.

Podle podmínek smlouvy, která je právě předmětem regulačních schvalování, přislíbilo Santee Cooper, že nebude žádné ze svých zbývajících podílů na nových reaktorech převádět, dokud nebude jejich výstavba dokončena.

Lokalita jaderné elektrárny V. C. Summer v Jenkinsville v Jižní Karolíně je již domovem elektrárny s jedním tlakovodním reaktorem, který pracuje pod záštitou SCE&G a je spoluvlastněn společnostmi SCE&G a Santee Cooper. Stavba bloků 2 až 3 – oba typu AP1000 společnosti Westinghouse – započala v roce 2013.

Předseda a ředitel Scana Kevin Marsh uvedl, že 110 MWe, které díky tomuto obchodu navýší portfolio jejich společnosti, pomohou částečně nahradit 345 MWe instalovaného výkonu pocházející z uhelných elektráren, které by měly být během následujících pěti let odstaveny. Odsune se tak i nutnost stavět nové elektrárny na plyn po roce 2020. Společnost očekává, že pořizovaný 5% podíl zaplatí s využitím svých interních zdrojů, bez potřeby vnějšího financování.

Santee Cooper již od roku 2011 hledal možnosti, jak snížit svůj podíl na nových blocích elektrárny Summer. V červenci téhož roku podepsala tato společnost předběžnou smlouvu ohledně možného odprodeje 5-10% podílu instalovaného výkonu nových bloků a elektřiny jimi vyrobené se společností Duke Energy. Duke Energy nyní formálně oznámila americké Komisi pro cenné papíry a burzy, že už se těchto vyjednávání neúčastní.

V rámci posledního roku Duke Energy pozastavila své dva vlastní projekty nové jaderné výstavby – v srpnu 2013 upustila od plánů vystavět dva nové reaktory na zelené louce na stanovišti Levy ve Floridě a v květnu stáhla svou žádost o stavbu dvou nových AP1000 na vlastním stanovišti v Shearon Harris v Severní Karolíně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..