Francouzské ministerstvo obrany odtajnilo více než 60 dokumentů o jaderných explozích na území dnešního Alžírska. Původně tajné materiály byly zveřejněny po četných demarších a soudních stížnostech ze strany Asociace veteránů jaderných zkoušek (Association des vétérans des essais nucléaires, AVEN). Nové informace ukazují, že Francouzi léta tajili skutečné dopady jaderných výbuchů.

Fotografie pořízená francouzskou armádou při pokusném výbuchu jaderné bomby ve Francouzské Polynésii v roce 1971. (Zdroj: Theatlantic.com)
Fotografie pořízená francouzskou armádou při pokusném výbuchu jaderné bomby ve Francouzské Polynésii v roce 1971. (Zdroj: Theatlantic.com)

Francouzský list Le Parisien uvádí, že mezi odtajněnými dokumenty byla mapa s označenými místy, která zasáhl radioaktivní spad po prvním výbuchu atomové pumy na tomto území.

Francouzi v Alžírsku zkoušeli jaderné zbraně na speciálním polygonu u obce Reggane. Bomba o výkonu 70 kilotun, což je třikrát více, než bylo shozeno na japonskou Hirošimu, měla krycí název „Modrý tarbík“. První zkouška byla uskutečněna ve vzduchu 13. února 1960.

Odtajněné dokumenty svědčí o tom, že radioaktivní „mrak“, který po Modrém tarbíkovi zůstal, se nerozšířil na okruh pouhých 100-150 kilometrů od polygonu, jak bylo uváděno dříve, nýbrž na téměř celou severní, západní a střední Afriku a na jih Evropy. Zasaženo bylo nejen Alžírsko, ale také Maroko, Mali, Mauritánie, Niger a Ghana. Na severní straně dosáhl mrak Sicílie a středomořského pobřeží Španělska. Dokumenty svědčí rovněž o silné kontaminaci vody v alžírské provincii Tamanrasset a hlavním městě Čadu, N’Djameně.

Podle jaderných odborníků a expertů mnoho dokumentů, které svědčí o důsledcích zkoušek jaderných zbraní, stále zůstává pod zámkem a přístup k nim je omezen. „Pokud chceme znát pravdu, musíme změnit systém přístupu k takovým informacím,“ uvádí jaderný expert Bruno Barillot, který s AVEN spolupracuje.

Připomeňme, že po zkoušce Modrého tarbíka nechali Francouzi vybuchnout další tři bomby na zemi v Sahaře. Poté byly pokusné výbuchy přemístěny do speciálních podzemních šachet a následně úplně jinam – do Francouzské Polynésie. Než v roce 1996 prezident Jacques Chirac vyhlásil na jaderné zkoušky moratorium, stihli Francouzsi provést 210 jaderných výbuchů.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..