Stovky techniků, vědců a inženýrů už měsíce bydlí v japonských hotelích a snaží se ze všech sil znovu vrátit život japonskému jadernému sektoru, který byl po havárii na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči prakticky zcela paralyzován, píše New York Times.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ói byly v červenci 2012 znovu spuštěny, ale už v září 2013 byl jejich provoz opět přerušen. Jestli budou tyto bloky nebo jakékoliv jiné japonské spuštěny, není zatím vůbec jisté. (Zdroj: Japanfocus.org)
Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ói byly v červenci 2012 znovu spuštěny, ale už v září 2013 byl jejich provoz opět přerušen. Jestli budou tyto bloky nebo jakékoliv jiné japonské spuštěny, není zatím vůbec jisté. (Zdroj: Japanfocus.org)

Přetěžký úkol

Cesta k úspěchu v každém případě nebude snadná. V Zemi vycházejícího Slunce byl zřízen nový úřad pro jaderný dozor, který je mnohem samostatnější oproti svým předchůdcům. Pokládá nepříjemné otázky a nutí provozovatele jaderných elektráren, kteří se v Japonsku poslední půlstoletí cítili jako páni, dodržovat stále přísnější bezpečnostní standardy.

Agentura pro jaderný dozor (NRA) byla v Japonsku zřízena v roce 2012 a v červenci 2013 zavedla nové bezpečnostní standardy.

V současnosti má agentura čtyři týmy, které nyní pracují na vyhodnocení bezpečnostní situace hned na devíti japonských elektrárnách, které jejich provozovatelé považují za připravené pro opětovné spouštění. Všechny časové lhůty na dokončení této analýzy již byly překročeny, úřad se neustále obrací na provozovatele s požadavky na nové informace. V tuto chvíli nikdo neví a nejspíš ani nedokáže odhadnout, který z japonských bloků se jako první vrátí do služby.

Prodlevy v bezpečnostních analýzách zasazují tvrdé rány kapsám energetických firem, které nyní musejí utrácet miliardy dolarů za dovoz fosilních paliv. Japonská obchodní bilance se nyní nachází v rekordním mínusu, což je významné i z hlediska politiky – premiér Šinzó Abe sliboval ukončit ekonomickou stagnaci.

„Všechny energetické firmy jsou dnes na jedné lodi. Mají zatím smůlu, dokud nevyřešíme otázky, které mají vyšší prioritu, nemůžeme řešit, jestli jejich bloky vyhovují bezpečnostním normám,“ uvádí ředitel NRA Tomoja Ičimura.

Pracovníci jaderného dozoru, provozovatelů jaderných elektráren a společnosti Mitsubishi Heavy Industries, která je v Japonsku jedním z hlavních dodavatelů zařízení pro jaderné elektrárny, jsou zavaleni tunami papírů s technickými dokumentacemi reaktorů a jejich bezpečnostními charakteristikami s detailními popisy toho, jak vzdorují přírodním katastrofám.

Jejich úkol je o to těžší, že v Japonsku dosud nebyla žádná plošná hodnocení bezpečnosti jaderných reaktorů provedena. Bezpečnostní standardy, kterými se provozovatelé řídili doteď, byly prohlášeny za příliš slabé a zrušeny.

„Problém je v tom, že dosud byla vydána pouze obecná nařízení o bezpečnostních kritériích, která nejsou dostatečně detailní. Agentura a provozující společnosti vedou jednání o konkrétních aspektech, ale potřebují na to čas,“ míní Šeiti Nakata z japonského fóra jaderného průmyslu (JAIF).

Poté, co budou bloky shledány za vyhovující obecným bezpečnostním kritériím, čekají je kontroly, které dokonce podle starých, méně přísných pravidel, mohly trvat až dva měsíce a ke spuštění musí provozovatel rovněž dostat povolení od místních samospráv. Na znovuspouštěné bloky se úřady nyní dívají stejně přísně jako na nové a všechny schvalovací procesy jsou podobné těm, které probíhají při energetickém spuštění nových reaktorů.

Mlžení a zklamání

Z rozhovorů se zaměstnanci energetických firem, zástupci jaderného průmyslu, dozorných a vládních úřadů je zřejmé, že momentální «duševní stav» jaderného odvětví v Japonsku nejlépe popisují dvě slova: nejistota a trudnomyslnost.

Tým přibližně 90 inspektorů NRA rozdává nařízení a rozesílá dotazy stovkám zaměstnanců energetických firem. Jen společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) má v současnosti přinejmenším 2800 lidí zaměstnaných korespondencí s energetickými firmami, týkající se dotazů ohledně technických informací, nejrůznějších specifikací a dalších údajů o japonských jaderných elektrárnách.

Minimálně čtyři energetické firmy, provozující jaderné elektrárny, jmenovitě Kyushu Electric Power Company, Hokkaido Electric Power Company, Kansai Electric Power Company a Shikoku Electric Power Company převelely značnou část svých zaměstnanců do Tokia s jediným úkolem — připravit odpovědi na otázky nového dozorného úřadu.

Pracovní den těchto lidí začíná v osm ráno a končí o jedenácté večer, jsou ubytování ve skromných hotelech pro zaměstnance na služebních cestách, které mají dobré dopravní spojení s ústřednou NRA.

Jeden z takových hotelů je Unizo v Šimbaši, velmi živé části Tokia s četnými bary a restauracemi. Cena za jednu noc v hotelu je 110 dolarů. Zaměstnavatelé šetří na lidech seč mohou, některým vydávají na výdaje jen 15 dolarů denně a neproplácí ani služby denní potřeby typu prádelen.

„Všichni, kteří se nějak zapojili do hodnocení bezpečnosti jaderných bloků, jsou dnes naštvaní a v depresi,“ uvádí pracovník jedné z uvedených energetických firem. Jeho pracovní cesta do Tokia trvá už od června a prakticky nemá čas na vlastní rodinu. Stejně jako řada dalších, kteří promluvili o podmínkách, ve kterých pracují, si i tento zaměstnanec přál zůstat v anonymitě.

„Nemám čas si nic přečíst ani se podívat na televizi. Nemám čas na to si odpočinout,“ dodává a přiznává, že nemá čas ani na to, aby si vypral oblečení. Koupil si 20 párů ponožek a sad spodního prádla, aby to nemusel dělat tak často.

Energetické firmy nyní čeká nelehký úkol. Musejí dodat úřadům jaderného dozoru desítky tisíc stránek dokumentace na důkaz toho, že jejich bloky vyhovují 27 hlavním požadavkům, mezi kterými je ochrana před zemětřeseními a záchranné plány pro mimořádné situace.

Kyushu Electric, která usiluje o to, aby jí úřady povolily opětovné spuštění čtyř bloků, jim předala více než 10 tisíc stran dokumentace, uvádí tiskový mluvčí společnosti Hiroki Jamaguči. Situace je navíc komplikovaná tím, že státní jaderné úřady zatím ještě nemají nové standardy propracované do detailů a musejí své stanovy často měnit. Každá taková změna znamená pro energetické firmy nutnost připravovat další a další dokumenty, uvádějí zaměstnanci jaderného průmyslu. Získat potřebné informace však často mohou pouze prostřednictvím korporace MHI.

Právě Mitsubishi v Japonsku nejčastěji vypracovává posudky na bezpečnost jaderných elektráren. Energetické firmy teď o možnost získat od MHI pomoc bojují mezi sebou a musejí čekat. Právě „fronta na Mitsubishi“, jak říká jistý zaměstnanec jaderného průmyslu v Japonsku, je jedním z úzkých hrdel současné situace. MHI odmítá komentovat nařčení z toho, že právě ona brzdí další postup.

Zatímco japonské jaderné reaktory stojí, ekonomika Země vycházejícího Slunce musí snášet mnohem vyšší zátěž než dříve. V roce 2013 dovezli Japonci rekordních 87,5 milionů tun kapalného zemního plynu v celkové hodnotě 69 miliard dolarů, uvádí záznamy japonských celních služeb. Rekordních hodnot dosáhl vloni také dovoz uhlí.

„Z čistě ekonomického hlediska nabývá stále silnější pozici konsenzus, že Japonsko potřebuje co nejrychleji znovu spustit co nejvíce jaderných reaktorů za účelem diverzifikace energetických zdrojů a snížení cen elektřiny,“ uvádí analytik Tom O’Sullivan, zakladatel nezávislé energetické poradenské společnosti Mathyos Japan.

Žádné analýzy ani předpovědi, kdy by mohly být japonské reaktory spuštěny, nemají smysl, míní Tecuo Juhara, ředitel analytické agentury, který 30 let pracoval v MHI. „Nemám tušení, kdy by mohly být bloky znovu spuštěny. Situace je úplně stejná jako před rokem a před dvěma lety. Nic se nezměnilo“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..