Maďarsko uzavře s Ruskem dohodu, která zajistí dostatek financí pro stavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Paks, jediné v této zemi. O tom, že Rosatom nové bloky postaví, se rozhodlo v lednu.

Pohled na jedinou maďarskou jadernou elektrárnou Paks.
Pohled na jedinou maďarskou jadernou elektrárnou Paks.

Mihaly Varga, maďarský ministr národního hospodářství, ve středu oznámil, že Rusko souhlasilo s úvěrem v hodnotě 10 miliard euro na výstavbu reaktorů. Půjčka pokryje 80% nákladů projektu, uvedl Varga, zbytek pokryje státní rozpočet.

Maďarsko má tento úvěr, jehož přesná hodnota závisí na aktuálním kurzu, splácet více než 21 let, začne asi půl roku po zisku provozní licence pro nové bloky. Úroková míra v prvních jedenácti letech bude činit 4,0 %, v dalším období se zvýší na 4,5% a skončí na hodnotě 4,9%. Varga dále řekl: „Podařilo se nám uzavřít dohodu, která je výhodná pro ruskou i maďarskou stranu, má lepší parametry, než by mohlo být dosaženo ve volné soutěži.“

Ministr předpokládá, že dohoda by měla být stvrzena podpisem „během několika příštích dní“. Ve čtvrtečním hlasování maďarský parlament schválil tuto dohodu poměrem 256:29.

Minulý měsíc uzavřelo Maďarsko s Ruskem také dohodu o spolupráci, která zahrnuje stavbu dvou reaktorů typu VVER o výkonu 1200 MWe (se stejným typem se konsorcium MIR.1200 uchází o dostavbu Temelína) v jaderné elektrárně Paks, ve které zatím pracují čtyři menší tlakovodní reaktory. První z nových bloků má být dostavěn a schválen pro komerční provoz v roce 2023, druhý o dva roky později. Rusko také bude dodávat jaderné palivo a vyškolí personál nutný k obsluze nových systémů nových reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..