Ruský státní podnik Rosatom zvažuje možnost zadat svým dceřiným firmám zakázku na dva sériové atomové ledoborce o výkonu 60 MW (typu LK-60). Informuje o tom deník Kommersant.

Digitální model budoucího jaderného ledoborce nové generace. (Zdroj: Barentsobserver.com)
Digitální model budoucího jaderného ledoborce nové generace. (Zdroj: Barentsobserver.com)

Dříve byla za jediného uchazeče na tento kontrakt považována společnost Baltský závod (Балтийский завод), spadající pod Spojenou loďařskou korporaci (Объединенная судостроительная корпорация – OSK), pro niž je tato zakázka životně důležitá. V roli dalších uchazečů jsou nyní zvažovány dceřiné firmy samotného Rosatomu.

Mezi tuto skupinu dceřiných společností korporace Rosatom patří například OKBM Afrikantov, který rozpracoval reaktory pro daný typ ledoborců. Odborníci však poukazují na to, že dceřiné společnosti státního podniku nemají vlastní potřebné loďařské kapacity. To se ale dá celkem snadno vyřešit převodem kontraktu na subdodavatele. Jako o nejpravděpodobnějších uchazečích se mluví o finských loděnicích, s čímž má Rusko již zkušenosti, protože jaderné ledoborce Vajgač a Tajmyr byly vyrobeny právě ve Finsku.

Sledováním tohoto postupu hodlá Rosatom ušetřit, protože jeho dceřiné společnosti předložily nabídku s nižší cenou než Baltský závod. Předáním zakázky dceřiným společnostem si navíc korporace zachovala kontrolu nad náklady.

Baltský závod už nyní staví první ledoborec typu LK-60 za 37 miliard rublů (zhruba 21 miliard korun). V OSK se k takové myšlence staví skepticky: „Myšlenka převodu zakázky na prostředníka, který nemá kompetence ke stavbě lodí, vyvolává otázky. Podle našich údajů jsou v dnešních dnech v Rusku jen dvě loděnice schopné stavět plavidla s jadernými reaktory – Baltský závod a Sevmaš. Rozdělení zakázky může způsobit komplikace s realizací, pozdrží dokončení a zvýší cenu.“

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..