Švédsko a Finsko nadále pokračují ve svých programech na stavbu hlubinných úložišť jaderného odpadu. Zahájení stavby je naplánováno na roky 2019 ve Švédsku a 2020 ve Finsku. Obě země si pro úložiště vybraly takzvaný KBS-3 postup, podle kterého bude vyhořelé palivo uchováváno v litinových a měděných kontejnerech, nainstalovaných do žulového podloží v hloubce 400-700 metrů pod povrchem země.

Princip postupu KBS-3 ukázaný na palivové kazetě z varného reaktoru. (Zdroj: Quintessa.org)
Princip postupu KBS-3 ukázaný na palivové kazetě z varného reaktoru. (Zdroj: Quintessa.org)

Vyhořelé články nejprve čeká umístění do kontejneru z litiny s obsahem boru, po čemž bude kontejner umístěn do druhé, větší nádoby z měděné slitiny. Kontejnery budou zasypány bentonitem, jílovitou plastickou horninou. Jejím účelem je zabránit tomu, aby radioaktivní látky pronikly až na povrch v případě úniku z kontejneru.

Odpůrci metody KBS-3 uvádějí jako jeden z nedostatků vysoké riziko koroze mědi v kontejnerech. Švédská společnost SKB, která projekt navrhuje a zodpovídá za něj, ovšem v prosinci prohlásila, že podle jejích výzkumů je pravděpodobnost koroze kontejnerů nízká.

Cena švédského úložiště paliva ve Forsmarku je odhadována na 24 miliard švédských korun (2,7 miliard eur). Kapacita úložiště činí 12 000 až 15 000 tun paliva (odhad podle těžkých kovů).

Švédské úřady jaderného dozoru zkoumají žádost o povolení k výstavbě už od března 2011. Navíc musí projekt v roce 2016 projít u soudu pro životního prostředí (který je v království samostatnou institucí), jenž má potvrdit, zda návrh úložiště splňuje normy švédského environmentálního práva.

Cena finského úložiště, které navrhuje společnost Posiva, je odhadována na 3 miliardy eur, jeho kapacita bude činit 12000 tun (opět odhad podle těžkých kovů).

Verdikt finských úřadů pro jaderný dozor o úložišti by vláda země měla obdržet v roce 2014. Na rozdíl od Švédska není potřeba svolení soudu pro životní prostředí. Podle původních plánů bylo finské úložiště určeno pouze pro odpad z jaderných elektráren pod správou společností TVO a Fortum, probíhají další jednání se společností Fennovoima, jež chystá novou JE v Pyhäjoki. Zástupci Posivy se zatím nechali veřejně slyšet, že ve svém projektu s třetí elektrárnou nepočítají, ovšem není vyloučeno, že Fennovoima k úložišti přece jen získá přístup v případě, že budou dořešeny finanční otázky.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..