Japonsko obdrželo z celého světa asi 200 návrhů na postup při odstraňování zbytků paliva a vnitřních zařízení tlakových nádob tří bloků jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Jeden z návrhů montáže manipulačního zařízení nad víko reaktorové nádoby. Manipulace s obsahem tlakové nádoby by v tomto případě probíhala při zatopení prostor primárního kontejnmentu vodou. (Zdroj: World Nuclear News)
Jeden z návrhů montáže manipulačního zařízení nad víko reaktorové nádoby. Manipulace s obsahem tlakové nádoby by v tomto případě probíhala při zatopení prostor primárního kontejnmentu vodou. (Zdroj: World Nuclear News)

Tváří v tvář nebývalému úkolu vyprázdnit tři zničené reaktory vytvořilo Japonsko organizaci International Research Institude for Nuclear Decomissioning (IRID), aby do řešení problému vneslo to nejlepší z celosvětové praxe jaderného průmyslu. Minulý rok země požádala o tyto informace, a tak mezi prosincem 2013 a lednem 2014 odeslali odborníci z celého světa 200 nápadů týkajících se odklízení radioaktivních materiálů z postižených míst.

Nyní IRID využije speciálního týmu a externích odborníků, jejichž úkolem bude do konce března návrhy zanalyzovat a roztřídit. Některé z nich budou vybrány a postoupí dál jako základ koncepčních studií a žádostí o reálný návrh. Počítá se, že plánování a vývoj potřebných nástrojů bude probíhat zhruba do konce roku 2020.

K analýze stavu, v jakém se jednotlivé aktivní zóny nacházejí, použily Tepco a Japan Atomic Energy Agency dva různé počítačové modely, které pro první reaktor dospěly ke stejnému závěru. Oba modely předpovídají, že se všech 77 tun paliva z reaktoru 1 roztavilo a prošlo z nádoby reaktoru do oblasti suché jámy, která byla hned pod reaktorem. U reaktorů 2 a 3 se oba modely lišily, ale shodly se na tom, že 30 až 40 % z jejich 107tunové výplně zůstalo v nádobách reaktoru, přičemž zbytek vytekl do suché jámy.

Schéma primárního a sekundárního kontejnmentu odpovídající prvnímu bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. (Zdroj: Cvrez.cz)
Schéma primárního a sekundárního kontejnmentu odpovídající prvnímu bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. (Zdroj: Cvrez.cz)

Tepco má již v ruce nástin návrhu řešení, který se však může změnit ve světle nových návrhů z IRID. Podle tohoto návrhu by se s úplně či zčásti roztaveným obsahem reaktorových nádob manipulovalo shora po celé délce tlakové nádoby až na jejím dně pomocí dálkového ovládání poté, co bude zaplaven primární kontejnment (Betonová obálka tlakové nádoby, potrubí a některých zařízení primárního okruhu. V případě úniku páry z tlakové nádoby je zde zachycována a kondenzuje. – pozn. Atominfo.cz). Práce na vzdálenost 25-35 metrů vyžaduje pokročilé měřící nástroje jako kamery a laserové skenery, stejně jako nástroje na měření teploty, tlaku a radiace. Všechno musí spolehlivě fungovat pod vodou v prostředí s velice vysokou radiací. Tepco také poznamenalo, že ocelová struktura pod reaktorem je značně složitá. Každá tlaková nádoba má v sobě navíc až 200 trhlin, přičemž prostor mezi tlakovou nádobou a stěnami primárního kontejnmentu je stěsnaný a nainstalovat sem jakékoli nové vybavení je velice náročné.

Dalším problémem je potřeba zapečetit sekundární kontejnment (Budova reaktoru včetně základů a střechy. – pozn. Atominfo.cz), který byl během nehody poškozen. Tepco dosud nebylo schopno nalézt místa, kterými uniká voda přiváděná do místností a prostorů v dolní části reaktorové budovy za účelem ochlazení tlakové nádoby.

Mezi nápady z IRID najdeme i alternativní přístupy, které nabízejí jinou možnost než zaplavení celého prostoru vodou, nebo postupy, při nichž by se k troskám mělo přistupovat ze strany poté, co by ve stěnách primárního kontejnmentu byly vytvořeny nové přístupové otvory.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..