Ceremoniál, konaný 8. února, se tak stal formálním zahájením práce na reaktoru. Zúčastnili se jej například šéfka Argentinského národního výboru pro jadernou energii Norma Boero, vedoucí projektu CAREM Osvaldo Calzetta a José Luis Antunez, prezident argentinského provozovatele jaderných elektráren Nucleoeléctrica Argentina SA.

Řez reaktorem CAREM. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org
Řez reaktorem CAREM. (Zdroj: Ansnuclearcafe.org

Boero u této příležitosti uvedla: „Ačkoliv na světě existuje celá řada jiných podobných projektů, tento je první, jehož stavba už byla zahájena, což je zdrojem hrdosti nejen pro jaderný průmysl, ale pro všechny Argentince.“

Federální ministr pro plánování, Julio de Vido, zahájení stavby CAREM okomentoval v podobném duchu: „Dnešní den je dnem historickým, neboť můžeme slavit zrození reaktoru CAREM, založeného na naší původní technologii a návrhu, které významně přispívá k novému startu jaderného průmyslu, jenž právě probíhá.“

CAREM (zkratka z Central ARgentina de Elementos Modulares) je tlakovodní reaktor původní argentinské konstrukce s výkonem 25 megawattů. Právě stavěná jednotka CAREM-25 je prototyp, výstavba probíhá v areálu, který sousedí s jadernou elektrárnou Atucha v Limě, 110 kilometrů na severozápad od Buenos Aires. Přinejmenším 70 % všech součástek a služeb, potřebných pro stavbu a provoz CAREM-25, zajistí argentinské firmy.

Podle CNEA je spuštění této první jednotky, jejíž cena mimochodem činí přibližně 446 milionů dolarů, naplánováno na léta 2016-2017, přičemž studené testování by mělo začít v roce 2016 a zavážení prvního paliva ve druhé polovině roku 2017.

Z bezpečnostního hlediska CAREM spoléhá na pasivní bezpečnostní systémy, jeho první chladicí okruh je celý uložen v jedné nádobě, cirkulace chladiva probíhá volnou konvekcí. Takový systém nepotřebuje v prvním okruhu žádná čerpadla a jeho potrubní systémy jsou mnohem jednodušší, což snižuje riziko havárií doprovázených únikem chladiva.

CAREM-25 je určen k vyzkoušení funkčnosti nové konstrukce a pokud se ukáže jako spolehlivá, plánují Argentinci postavit výkonnější (100 až 200 MW) verzi v severní provincii Formosa.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..