Areva podepsala sérii významných smluv s čínskými jadernými koncerny – China National Nuclear Corporation (CNNC) a China General Nuclear Power Corporation (CGN) – na podporu rozvoje francouzsko-čínského partnerství v oblasti civilní jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů energie.

Rodící se elektrárna Fuqing. (Zdroj: Cnecc.com)
Rodící se elektrárna Fuqing. (Zdroj: Cnecc.com)

 Areva dále v konsorciu se Siemens uzavřela smlouvu na dodávku systému kontroly a řízení (I&C) pro dva 1000 MW tlakovodní reaktory Fuqing 5 a 6. Společnost China Nuclear Power Engineering (dceřiná společnost koncernu CNNC) plánuje zahájit výstavbu 5. reaktoru v roce 2014 a výstavbu 6. reaktoru o rok později.

Budoucí reaktory budou vybaveny digitálním bezpečnostním systémem kontroly a řízení TELEPERM-XS od společnosti Areva. Technologie TELEPERM-XS naplňuje nejpřísnější bezpečnostní standardy. Je licencována ve Francii, Číně, Finsku, Německu, USA, Rusku, Brazílii, Argentině, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Maďarsku, Bulharsku a Slovensku. Celkem Areva dodala nebo v současné době instaluje 80 systémů TELEPERM-XS pro 14 různých typů reaktorů v 16 zemích.

Tato smlouva potvrzuje světovou vedoucí pozici společnosti Areva v dané oblasti. Staví na předešlých dohodách o dodání digitálních systémů kontroly a řízení pro čínské reaktory Tianwan 1 a 2, Ling Ao 3 a 4 a Quinshan 1, které jsou již v provozu, a pro reaktory Fuqing 3 a 4 a reaktory EPR Taishan 1 a 2, které jsou ve výstavbě.

Areva a koncern CNNC podepsaly také dohodu o budoucí spolupráci v oblasti jaderného paliva, která prověří možnost vytvoření joint-venture za účelem výstavby čínského závodu na výrobu a konverzi slitin zirkonia. Tato společnost by mohla do roku 2017 dosáhnout výroby až 600 tun slitiny zirkonia pro čínský trh ročně. Dohoda je součástí průmyslové a technologické spolupráce, která začala mezi oběma stranami v roce 2010 vytvořením joint-venture CAST na výrobu trubek opláštěných zirkoniovou slitinou.

Areva a koncern CGN, dlouhodobí partneři v jaderné energetice, uzavřeli dohodu o partnerství v také oblasti obnovitelných zdrojů energie. Podle podmínek této dohody Areva a CGN společně definují komerční příležitosti v oblasti větrné energie na moři, dále biomasy, koncentrované sluneční energie a skladování energie. Tyto dvě společnosti budou svoji spolupráci prioritně zaměřovat především na větrnou energii na moři. Areva poskytne svou odbornost výrobce turbín pro tento typ energetického zdroje a CGN k projektům přispěje jako investor, developer a provozovatel větrných farem v Číně a Evropě.

Areva, jakožto poskytovatel technologie na klíč v oblasti obnovitelných zdrojů energie, má rozsáhlé zkušenosti s tímto sektorem. Celkem již instalovala více než 2500 MW v projektech využití bioenergie, 300 MW v projektech koncentrované solární energie a v současné době instaluje 600 MW v rámci projektů větrné energie na moři.

Uvedené dohody podtrhují sílu vztahů mezi Arevou a jejími historickými partnery v Číně. „Tyto dohody podpoří rozvoj jaderné a obnovitelné energie v Číně, posílí přítomnost Arevy na těchto trzích a vytvoří nová pracovní místa pro Francii i Čínu,“ řekl Luc Oursel, výkonný ředitel společnosti Areva.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Areva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..