Litevská jaderná elektrárna Ignalina se dvěma bloky typu RBMK-1500 byla jednou ze tří elektráren, jejichž uzavření požadovala EU před přijetím Litvy, Slovenska (v tomto případě musely být uzavřeny Jaslovské Bohunice V1) a Bulharska (první čtyři bloky JE Kozloduj). (Zdroj: Vae.it)
Litevská jaderná elektrárna Ignalina se dvěma bloky typu RBMK-1500 byla jednou ze tří elektráren, jejichž uzavření požadovala EU před přijetím Litvy, Slovenska (v tomto případě musely být uzavřeny Jaslovské Bohunice V1) a Bulharska (první čtyři bloky JE Kozloduj). (Zdroj: Vae.it)

Na odstavení bloků jaderných elektráren v Bulharsku, na Slovensku a v Litvě bude potřeba více prostředků z fondů EU, ovšem po splnění podmínek kvalitnějšího projektového řízení, který požaduje Rada Ministrů.

Byly vydány dvě nové směrnice. První týkající se podpory odstavení jaderných bloků v Litvě a druhá pro podpůrné programy v Bulharsku a na Slovensku. Pro obě byly schváleny větší sumy, než bylo původně navrhováno.

Místo 209 mil. eur (cca 5,75 mld. Kč) bude vyčleněno až 293 mil. eur (cca 8,06 mld. Kč) jako pomoc při odstavení čtyř reaktorů bulharské jaderné elektrárny Kozloduj. Pro projekty ve slovenských Bohunicích 1 a 2 bude poskytnuto 225 mil eur (cca 6,2 mld. Kč) místo původně schválených 115 mil. eur (cca 3,16 mld. Kč). Práce na odstavení prvního a druhého bloku litevské jaderné elektrárny Ignalina budou vyžadovat 450 mil eur (cca 12,4 mld. Kč) místo původních 229 mil eur (cca 6,3 mld. Kč).

Celkově bude tato pomoc vyšší než 968 mil eur (cca 26,6 mld. Kč) o 415 mil. eur (cca 11,4 mld. Kč) nad původně vyčleněné prostředky. V roce 2013 byla Evropským účetním dvorem identifikována potřeba překlenutí mezery ve financování ve výši 2,5 mld. eur (cca 68,75 mld. Kč).

Další změnou je, že podpora odstavení provozu elektráren v Litvě a na Slovensku ze strany EU bude pokračovat další tři roky, a to do roku 2020. Datum ukončení bulharského programu ve čtyřech kozlodujských blocích bylo stanoveno na rok 2020 podle původního návrhu. Všechny tři nové dohody platí od 1. ledna.

Memorandum Rady Evropy prosazovalo právo EU poskytnout tuto pomoc vzhledem k tomu, že uzavření elektráren bylo prosazeno v průběhu přístupových jednání o vstupu do EU: „Bulharsko, Litva a Slovensko se zavázaly uzavřít a následně odstavit z provozu výše uvedené jaderné reaktory. EU se zavázala poskytnout těmto zemím pomoc při řešení mimořádné finanční zátěže v procesu vyřazování jaderných bloků z provozu,“ stojí v memorandu.

Ve formálním návrhu rozpočtu bylo uvedeno, že tři členské státy „nemají požadované finanční prostředky“ pro dokončení procesu odstavení jaderných elektráren z provozu. „Vezmeme-li v úvahu, že reaktory byly odstaveny před jejich očekávaným koncem životnosti, jenž trvá okolo 25 let … v průběhu kterých by bylo možno shromáždit potřebné finanční zdroje k jejich plánovanému ukončení provozu, nebylo pro tyto země možné zabezpečit potřebný objem financí.“

Nicméně, uvedené dohody specifikují množství podmínek, které tyto země musí splnit, aby finanční prostředky obdržely, včetně dodržení pravidel jaderné bezpečnosti Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom), dále vytvoření finančního plánu určujícího plné ceny a předpokládané zdroje, potřebné pro bezpečné odstavení z provozu a dodání detailního plánu procesu odstavení jaderných bloků z provozu Evropské komisi ke schválení.

Evropským účetním dvorem jako dozorovým orgánem EU v oblasti financí byly v roce 2011 tyto podmínky začleněny do dohody společně s následným auditem pod vedením EU. V dohodě je řečeno, že bylo přihlédnuto k doporučením Rady, zejména že plné financování by nemělo být Evropskou unií garantováno, že by měl být stanoven pevný datum ukončení podpory ze strany EU a že splnění podmínek pro podporu je Evropskou unií požadováno.

Zvláštní zpráva, publikována Evropskou komisí v dubnu 2013, vyzvala členské státy EU ke zveřejnění detailních informací o svých plánech na odstavení jaderných elektráren z provozu.

Evropská komise vydá každý rok program pro každý projekt odstavení z provozu, ve kterém budou specifikovány záměry, očekávané výsledky, související výkonné ukazatele a časová osa čerpání fondů. Vše bude následováno zpracováním závěrečné roční zprávy. Ve směrnici je také oznámeno, že střednědobé vyhodnocení bude provedeno v prosinci 2017, včetně následného finančního vyhodnocení na konci období.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..