Společnost Westinghouse Electric Company vítá včerejší rozhodnutí polské vlády, kterým byl schválen program rozvoje jaderné energetiky a připravena cesta ke stavbě první jaderné elektrárny v zemi. Nový program je v souladu s navrhovanými cíli Evropské komise v oblasti energetiky a klimatu , které mají být naplněny v roce 2030. Vzhledem k tomu, že Polsko potřebuje snížit svoji uhlíkovou stopu, jaderná energie a reaktor AP1000 představují dobré řešení. Zajistily by dodávky elektrické energie v základním zatížení bez negativních dopadů na životní prostředí.

Řez vizualizací bloku jaderné elektrárny s reaktorem AP1000. (Zdroj: Ap1000.westinghousenuclear.cz)
Řez vizualizací bloku jaderné elektrárny s reaktorem AP1000. (Zdroj: Ap1000.westinghousenuclear.cz)

Jeffrey Benjamin, Westinghouse senior vice president, Nuclear Power Plants, k rozhodutí uvedl: „Je třeba ocenit polskou vládu a společnost Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) za jejich pečlivé úvahy a přípravy na toto historické rozhodnutí. Uvědomujeme si, že pro tento krok bylo třeba vzít v potaz názory a stanoviska předních expertů na energetiku a jaderné technologie. Mezi dostupnými technologiemi existují rozdíly a my jsme přesvědčeni, že elektrárna AP1000 představuje pro Polsko bezpečné, spolehlivé a hospodářsky výhodné řešení. Westinghouse bude spolupracovat s PGE při přípravě konkrétní nabídky, která vyhoví polským a evropským požadavkům na jadernou bezpečnost a zároveň zajistí cenově konkurenceschopnou energii.“

Pro každý jaderný projekt je nejdůležitější bezpečnost. AP1000 je jediným reaktorem na světě s plně pasivními bezpečnostními systémy schopnými eliminovat rizika spojená s výpadkem elektřiny v elektrárně, tak jako k tomu došlo v japonské Fukušimě. Westinghouse je přesvědčen, že na základě těchto zkušeností se budoucí standard bezpečnosti jaderných elektráren bude ubírat právě směrem k plně pasivním systémům. Tato elektrárna zároveň používá prověřené technologie vycházející z 50 let zkušeností s provozem tlakovodních reaktorů.

AP1000 je jediným komerčním reaktorem tříapůlté generace s licencí Jaderné regulační komise Spojených států. V Evropě získal certifikaci EUR, která osvědčuje, že může být úspěšně postaven i na tomto kontinentu. Vedle toho získal AP1000 ještě předběžné schválení britského regulátora.

V Číně se blíží dokončení prvního ze čtyř bloků AP1000, další čtyři bloky jsou ve Spojených státech v ranné fázi výstavby. V brzké době se očekává podpis smlouvy na dalších osm bloků v Číně. Westinghouse jedná o nákupu reaktoru AP1000 ještě s několika dalšími zákazníky v Evropě.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Westinghouse

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..