Přibližné místo lokality pro novou jadernou elektrárnu leží poblíž jaderného střediska Sellafield. (Zdroj: Nugeneration.com)
Přibližné místo lokality pro novou jadernou elektrárnu leží poblíž jaderného střediska Sellafield. (Zdroj: Nugeneration.com)

Westinghouse Electric Company oznamuje, že společnost Toshiba Corporation se rámcově dohodla na koupi 60% podílu v projektu Moorside společnosti NuGeneration Limited (NuGen). Westinghouse a Toshiba budou projekt výstavby nových jaderných elektráren AP1000 v britské oblasti Západní Cumbria připravovat v partnerství s GDF Suez.

Dohoda znamená, že v lokalitě budou postaveny tři jaderné reaktory AP1000 od Westinghouse se souhrnnou kapacitu 3,4 GW. První z nich má být zprovozněn v roce 2024. Nové jaderné elektrárny pomohou splnit cíle britské vlády v oblastech snižování emisí a energetické bezpečnosti v situaci, kdy stávající elektrárny v zemi zastarávají a je třeba splnit britské a mezinárodní požadavky na bezemisní výrobu energie. Až bude zprovozněn celý projekt Moorside, měl by zajišťovat zhruba 7 % z předpokládané energetické potřeby Velké Británie.

Díky výstavbě nových bloků vzniknou v příštích deseti letech tisíce vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Dohoda by měla také také významně podpořit rozvoj místní i celostátní ekonomiky, jelikož značnou část projektu mohou zajišťovat britské firmy. Palivo pro tyto nové reaktory bude dodávat závod Westinghouse Springfields, licencovaný výrobce paliva nacházející se poblíž Prestonu v severozápadní Anglii. Dnes závod produkuje palivo pro všechny britské pokročilé reaktory chlazené plynem. Zde vyráběné palivo pro tlakovodní reaktory míří na export.

Danny Roderick, prezident a generální ředitel Westinghouse, k dohodě uvedl: „Jedná se o další příklad, kterým Toshiba a Westinghouse dokládají svůj pevný závazek rozvíjet globální jaderný průmysl a pomáhat jednotlivým zemím a regionům plnit cíle v oblasti omezování uhlíkových emisí. Těšíme se na vzájemně prospěšnou spolupráci s vlastníky společnosti NuGen a firmami jaderného průmyslu v Cumbrii a celé Velké Británii.“

Dohoda představuje pro Westinghouse už druhé zásadní oznámení během poslední doby. V prosinci zahájil Westinghouse exkluzivní jednání o výstavbě AP1000 s bulharskou státní společností Bulgaria Energy Holding. „Díky nejmodernější technologii AP1000 mohou naši zákazníci v Evropě efektivně posilovat energetickou bezpečnost a diverzifikaci zdrojů, aniž by poškozovali životní prostředí elektrárnami vypouštějícími skleníkové plyny,“ dodal Danny Roderick. V České republice Westinghouse vede v předběžném pořadí tendru na dostavbu JE Temelín a očekává finální rozhodnutí.

Jeffrey Benjamin, Senior Vice President Westinghouse v divizi Nuclear Power Plants, k dohodě uvedl: „Tento projekt je plně v souladu s britskou vládní politikou rozvoje jaderného programu – včasné uvedení do provozu, finanční stabilita, prověřená technologie a celkový přínos projektu pro britskou ekonomiku. Spojení globálního závazku Toshiby, technologických předností Westinghouse a zkušeností GDF Suez s provozem evropských jaderných elektráren, to je opravdu silná kombinace. Jsme si jistí, že elektrárna AP1000 je tou správnou volbou pro budoucnost, pro hrabství Cumbria a celou Velkou Británii.“

V roce 2011 britské úřady dokončily plánované posuzování reaktoru AP1000 a předběžně ho schválily vydáním „interim Design Acceptance Confirmation“ (iDAC) a „interim Statement of Design Acceptability“ (iSODA).

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Westinghouse

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..