Cyklotronové centrum jaderné medicíny na Uralské federální univerzitě zahájí svůj provoz prvního září letošního roku. Řekl to prorektor pro inovace zmíněné univerzity, Sergej Kortov. Jak informuje agentura ITAR-TASS, cena projektu činí 420 mil. rublů.

Budova Uralské federální univerzity, při níž bude zahájen provoz nového centra jaderné medicíny. (Zdroj: Yeltsincenter.ru)
Budova Uralské federální univerzity, při níž bude zahájen provoz nového centra jaderné medicíny. (Zdroj: Yeltsincenter.ru)

Správce projektu, Sergej Bažukov, uvedl, že cyklotron je nejmodernějším a nejadaptovanějším urychlovačem nabitých částic. Podle jeho slov umožní cyklotron rozvinout v Rusku výrobu širokého spektra lékařských izotopů.

„Vyrobené označené radioaktivní izotopy s krátkou dobou života lze použít v radiofarmakách, které částečně umožňují provést včasnou diagnostiku onkologických a kardiovaskulárních chorob,“ řekl Bažukov.

Od roku 1960 v areálu fyziko-technického ústavu Uralské federální univerzity pracoval v urychlovačovém komplexu jiný cyklotron – předchůdce současného zařízení. Byl používán pro vědecké účely a pro přípravu zaměstnanců v atomového průmyslu.

„I když má nové zařízení menší možnosti pro čistě vědecký výzkum, jeho výrobní charakteristiky jsou daleko vyšší. Je stabilnější, spotřebovává méně energie, je pětkrát lehčí a skoro šestkrát menší, než jeho předchůdce,“ sdělil Bažukov.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..