Středa, 25 listopadu
Shadow

V letošním roce bude zahájen provoz nového cyklotronového centra na Urale

Cyklotronové centrum jaderné medicíny na Uralské federální univerzitě zahájí svůj provoz prvního září letošního roku. Řekl to prorektor pro inovace zmíněné univerzity, Sergej Kortov. Jak informuje agentura ITAR-TASS, cena projektu činí 420 mil. rublů.

Budova Uralské federální univerzity, při níž bude zahájen provoz nového centra jaderné medicíny. (Zdroj: Yeltsincenter.ru)
Budova Uralské federální univerzity, při níž bude zahájen provoz nového centra jaderné medicíny. (Zdroj: Yeltsincenter.ru)

Správce projektu, Sergej Bažukov, uvedl, že cyklotron je nejmodernějším a nejadaptovanějším urychlovačem nabitých částic. Podle jeho slov umožní cyklotron rozvinout v Rusku výrobu širokého spektra lékařských izotopů.

„Vyrobené označené radioaktivní izotopy s krátkou dobou života lze použít v radiofarmakách, které částečně umožňují provést včasnou diagnostiku onkologických a kardiovaskulárních chorob,“ řekl Bažukov.

Od roku 1960 v areálu fyziko-technického ústavu Uralské federální univerzity pracoval v urychlovačovém komplexu jiný cyklotron – předchůdce současného zařízení. Byl používán pro vědecké účely a pro přípravu zaměstnanců v atomového průmyslu.

„I když má nové zařízení menší možnosti pro čistě vědecký výzkum, jeho výrobní charakteristiky jsou daleko vyšší. Je stabilnější, spotřebovává méně energie, je pětkrát lehčí a skoro šestkrát menší, než jeho předchůdce,“ sdělil Bažukov.

Zdroj: Atomic-energy.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..