Staveniště jaderné elektrárny Ning-te, kde první dva bloky zleva již dodávají elektřinu do sítě. Tento rok má být spuštěn třetí blok a příští rok ho má následovat zatím poslední, čtvrtý blok, v  plánu jsou ale ještě další dva bloky v této lokalitě. (Zdroj: CGNPC.com.cn)
Staveniště jaderné elektrárny Ning-te, kde první dva bloky zleva již dodávají elektřinu do sítě. Tento rok má být spuštěn třetí blok a příští rok ho má následovat zatím poslední, čtvrtý blok. V této lokalitě jsou ale v plánu ještě další dva bloky. (Zdroj: CGNPC.com.cn)

Druhý blok čínský jaderné elektrárny Ning-te (pinyin: Ningde) vyslal minulý týden do sítě svou první elektřinu. Stává se tak dvacátým velkým reaktorem, který v zemi vyrábí elektřinu. 

Synchronizace reaktoru s národní elektrickou sítí byla oficiálně zaznamenána 4. ledna v 15:11, kdy se reaktor do sítě přidal s výkonem 50 Mwe, což byl zatím jen zlomek jeho instalovaného výkonu ve výši 1020 MWe. Nyní bude následovat série provozních cvičení za běhu, než jednotka začne do sítě dodávat elektřinu na plný úvazek pro svého provozovatele, společnost China General Nuclear Power Corporation (CGNPC).

Jaderná elektrárna Ning-te je vystavěna na třech malých ostrovech poblíž města Fu-čching (mezinárodně Fuqing) v nejsevernější části provincie Fu-ťien (Fujian). Vlastní ji z 46 % CGNPC, z 44 % China Datang Corp a z 10 % Fujian Energy Group. 

Konstrukce započala v roce 2008 bloky 1 a 2, které již nyní vyrábí elektřinu. Třetí blok má být spuštěn v letošním roce a blok číslo čtyři bude následovat v roce 2015. Všechno jsou to tlakovodní reaktory typu CPR-1000, přičemž většina jejich komponent je čínské výroby. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..