Oba bloky jaderné elektrárny Biblis byly v březnu roku 2011 uzavřeny na základě rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové, přestože jim byla prodloužena licence k provozu do roku 2019, resp. 2021. (Zdroj: Kernenergie.de)
Oba bloky jaderné elektrárny Biblis byly v březnu roku 2011 uzavřeny na základě rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové, přestože jim byla prodloužena licence k provozu do roku 2019, resp. 2021. (Zdroj: Kernenergie.de)

Nařízené uzavření jaderné elektrárny Biblis společnosti RWE po nehodě ve Fukušimě bylo nezákonné, rozhodl německý Nejvyšší správní soud. Je pravděpodobné, že společnost teď bude stát žalovat kvůli značným ušlým ziskům.

Německo v roce 2011 zareagovalo na nehodu ve Fukušimě extrémním způsobem. Kancléřka Angela Merkelová učinila dvě rozhodnutí: zaprvé nařídila odstavit na období tříměsíčního moratoria osm reaktorů, které byly uvedeny do provozu před rokem 1980. Další její rozhodnutí znamenalo, že tyto bloky nebudou znovu spuštěny. To vše bez předchozí konzultace či žádosti o nezávislou regulační radu ohledně bezpečnosti elektráren. Německé spolkové státy, v nichž se tyto reaktory nacházejí, příkazy realizovaly.

Podle oznámení ze 14. ledna tohoto roku stát Hessensko jednal protiprávně, když prosadil rozhodnutí odstavit jadernou elektrárnu Biblis, která stojí na území této spolkové země. Toto oznámení podporuje rozhodnutí učiněné v únoru 2013 Správním soudem Hessenska. Nový soudní proces byl vyvolán odvoláním se Hessenské vlády proti únorovému rozhodnutí, ale Nejvyšší správní soud toto odvolání zamítl a prohlásil původní rozhodnutí Hessenského správního soudu za závazné a vyloučil možnost dalšího odvolání. „Snahy prosadit odstavení byly formálně nezákonné, protože situace nebyla konzultována s RWE, což je podstatnou chybou v legislativním postupu,” uvedl soud.

Vlastník elektrárny, RWE, má nyní možnost žaloby kvůli kompenzaci za ztráty vzniklé pozastavením aktiv elektrárny Biblis. Elektrárnu tvoří dva bloky – Biblis A s výkonem 1167 MWe a Biblis B o výkonu 1240 MWe, oba tlakovodní – které získaly provozní licenci do roku 2019 a 2021 pouhé dva měsíce před nařízeným odstavením. Společnost již dříve uvedla, že kvůli odstavení Biblis jen v roce 2011 utrpěla ztráty ve výši více než jedné miliardy euro (cca 27 miliard Kč).

Stejné příkazy k odstavení zasáhly další německé jaderné provozovatele: E.On, Vattenfall a EnBW. Poslední jmenovanou společnost z 45 % vlastní stát Bádensko-Württembersko, kde vládnou Zelení, EnBW tedy proti odstavení neprotestuje ani nežádá soudní rozhodnutí, jež by podpořilo palivovou daň. E.On a Vattenfall odstavovací příkaz sice zpochybňují, rozhodly se nicméně nevést tuto záležitost k soudu, řekla agentuře World Nuclear News průmyslová skupina Deutsches Atomforum. Namísto toho obě společnosti vedou spor o ústavnosti dodatku z roku 2011 k zákonu Atomic Act, který pozměnil funkční období zbylých reaktorů. Další sada otázek ohledně palivové daně byla nyní německými soudy posunuta k Evropskému soudnímu dvoru. Švédy vlastněný Vattenfall chce odstavení přezkoumat pomocí mezinárodní arbitráže.

Díky uzavření Biblis A a B, Neckarwestheim 1, Brunsbüttel, Isar 1, Unterweser a Philippsburg 1 přišly všechny tyto společnosti dohromady o 8336 MWe instalovaného výkonu. Navzdory tomu, že jaderná elektrárna Krümmel byla spuštěna v roce 1984, nebyla spuštěna po dlouhodobé odstávce, která končila začátkem roku 2011.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..