Zhruba od dubna tohoto roku se Tepco chystá k reorganizaci na dvě hlavní sekce: obchodní společnost vyrábějící elektřinu a zvláštní oddělení určené pro likvidaci následků havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Nová sekce společnosti Tepco zůstane i přes svůj název Společnost pro likvidaci dle současných plánů, které firma uveřejnila, součástí celého korporátního tělesa společnosti Tepco. Její náplň činnosti se bude sestávat ze tří hlavních oblastí: demontáž bloků jedna, dva, tři a čtyři; využití reaktorů pět a šest jako mezinárodní platformy pro vývoj technologií pro tuto demontáž; a zlepšování kontroly nad místní kontaminovanou vodou.

Na všechny tyto oblasti bude dohlížet hlavní úředník pro likvidaci, Naohiro Masuda, který bude zajišťovat podporu v podobě finančních a lidských zdrojů z druhé části společnosti Tepco, zabývající se každodenní produkcí elektřiny. Bude připraveno řízení projektu a odbornost místních technických pracovníků.

Nové uspořádání bude pod dozorem premiéra a vládního kabinetu skrze „organizaci pro podporu likvidace“, nová společnost však bude moct v zásadě svobodně dohlížet na hlášení a rozhodovací procesy v  oblastech jako opatření proti odtoku kontaminovaných vod do přístavu a výtoku kontaminovaných vod z nádrží. Vytvoří též strukturu, pomocí níž bude moci proaktivně využít expertízu interních i externích odborníků. Odpovídající přísun informací bude přicházet skrze Mezinárodní výzkumný ústav pro likvidaci jaderných zařízení (International Research Institute for Nuclear Decommissioning – IRID), který již aktivně sleduje vývoj nových technologií a metod s mezinárodním vkladem.

Jaderný regulační systém Japonska již prošel renovací, která zvýšila jeho kompetence, výkonnost a nezávislost, ale rozhodnutí ohledně vhodnosti některých prací na elektrárně – například zda vypustit dekontaminovanou vodu – zůstávají předmětem veřejné debaty a technických úvah o bezpečnosti.

Cílem japonské vlády je zredukovat své zapojení do všech operací společnosti Tepco a uvolnit elektrárenský průmysl pro možnou ziskovou budoucnost, která nebude spočívat jen v řešení úkolu likvidace fukušimské elektrárny. Vláda by ráda prodala svůj podíl a získala co možno největší hodnotu, pomocí níž by mohla podpořit čištění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..