Ředitel společnosti Atomenergoprojekt, a. s. která je hlavním projektantem a generálním dodavatelem jaderné elektrárny Novovoroněž II, Marat Mustafin, oznámil, že v roce 2013 představoval objem stavebně montážních prací sumu 15,35 mld. rublů (cca 9 mld. Kč), což představovalo 103,7 % plánu.

Ze staveniště jaderné elektrárny Novovoroněž II. (Zdroj: Ria.ru)
Ze staveniště jaderné elektrárny Novovoroněž II. (Zdroj: Ria.ru)

Informace byla oznámena na zasedání operačního štábu výstavby novovoroněžské jaderné elektrárny, které se konalo za účasti představitelů koncernu Rosenergoatom, společnosti Atomenergoprojekt, podřízených organizací a dodavatelů komponentů.

Na této konferenci byly projednávány výsledky roku 2013 a dále plány a cíle na rok 2014. Hlavním cílem tohoto roku bude spuštění prvního bloku elektrárny.

V roce 2013 byla dokončena montáž klíčových budov a objektů prvního bloku této elektrárny. Zejména byla vybetonována kupole hermetického obalu reaktoru a smontována kupole vnějšího ochranného obalu reaktoru, na své místo bylo umístěno poslední velkorozměrné zařízení reaktorového oddělení – hermetický uzávěr otvoru pro transport objemných zařízení dovnitř kontejnmentu rektoru.

V minulém roce byly realizovány elektromontážní práce: kompletace rozvaděčů (KRUE-220 a KRUE-500 – Kompletnoje Rospredělitelnoje Ustrojstvo), záložních transformátorů, autotransformátorů, kompenzačních tlumivek a dalších.

Téměř na všech centrálních objektech, které jsou součástí procedur spouštění prvního bloku, probíhají přípravné práce pro jeho spuštění. Na podzim loňského roku bylo přivedeno napájení do transformátorů objektů zásobování energií běžného použití, což umožnilo dodávku napětí a začátek přípravných prací pro spuštění elektrických zařízení budov reaktoru a turbíny prvního bloku.

V prosinci byly úspěšně provedeny vysokonapěťové testy zařízení KRUE-220 včetně podpisu protokolu technické připravenosti k přivedení elektrické energie, což je jednou z etap procesu přivedení napětí pro vlastní potřebu stanice.

Jak řekl generální ředitel společnosti Atomenergoprojekt, Marat Mustafin, významnými událostmi loňského roku bylo uvedení do provozu záložní kotelny určené pro zásobování objektů stanice teplem a také dokončení svařovacích prací na potrubí primárního okruhu.

„Všechny klíčové události, které byly naplánovány na rok 2013, byly dokončeny v termínech. V tomto roce bude tempo prací jen narůstat. Programem na rok 2014 je spuštění prvního bloku. A dnes je veškeré úsilí účastníků výstavby novovoroněžské jaderné elektrárny směřováno na splnění tohoto cíle,“ podtrhl Marat Mustafin.

Kvůli nárůstu tempa prací byly vytvořeny podmínky pro získání dalších pracovníků a inženýrského personálu. Dnes je na výstavbě zaměstnáno kolem 7 tisíc lidí. V loňském roce přibylo na stavbě přes 2 tisíce pracovníků.

Podle slov zástupce ředitele společnosti Atomenergoprojekt Sergeje Batuchtina, se dne 7. února 2014 bude konat další klíčová událost výstavby, a to „průplach“ primárního okruhu. „Pracujeme na přípravě kontroly těsnosti spojů reaktorové nádoby, potrubí, bezpečnostních systémů a dalších zařízení připojených k reaktoru potrubím. Propláchnutím tohoto systému vodou pod tlakem potvrdíme připravenost technologických celků k provozu.“

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..