Model bloku jaderné elektrárny s reaktorem BN-800. (Zdroj: Denisporubov.com)
Model bloku jaderné elektrárny s reaktorem BN-800. (Zdroj: Denisporubov.com)

V brzké době je v Rusku chystáno uvedení do provozu nového rychlého reaktoru, který bude srdcem čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny. Po zdlouhavé výstavbě se ruští inženýři začali připravovat na uvedení reaktoru do kritického stavu, které by mělo proběhnout v dubnu 2014.

Rychlý reaktor BN-800 bude mít výkon 789 MWe a jako palivo bude sloužit směs oxidu uranu a plutonia, které je při vyhořívání schopno produkovat nový štěpný materiál. Vyrobená elektřina poputuje do centrální Sverdlovské oblasti v Rusku, kde podle slov gubernátora Jevgenije Kujzačeva bude podporovat průmyslové investice.

Fyzikální uvedení nového reaktoru do provozu bylo povoleno bezpečnostním regulačním orgánem Rostechnadzor dne 26. prosince. To opravňuje vedoucí firmu projektu Atomenergoprojekt (konkrétně její petrohradskou pobočku) zavézt reaktor palivem a začít s testy bezpečnostních systémů. Byl povolen také druhý krok v podobě zkušebního provozu při minimálním výkonu, který má potvrdit řádné fungování řídicích systémů a přístrojového vybavení.

Tekutý sodík sloužící jako chladivo reaktoru je již v primárním chladicím okruhu a jaderné palivo je nachystáno v areálu elektrárny. Výše zmíněné kroky by měly být dokončeny do dubna 2014, řekla firma Rosatom, přičemž komerční provoz by měl být zahájen do konce roku.

Reaktor ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny bude s výkonem 789 MWe nejvýkonnějším rychlým reaktorem na světě. Převýší  elektrárnu Bělojarsk 3, kde se nachází rychlý reaktor o výkonu 560 MWe a japonský reaktor Monju s výkonem 246 MWe. Francouzský reaktor Superphénix měl sice výkon 1200 MWe, ale byl uzavřen v roce 1997. Další rychlý reaktor je ve výstavbě v indickém Kalpakkamu a po spuštění v roce 2014 bude produkovat 470 MWe.

Projekt jaderné elektrárny Bělojarsk 4 byl schválen v roce 1983 a výstavba začala v roce 1986. Poté byla výstavba pozastavena a obnovena až v roce 2004. Rusko plánuje v Bělojarsku postavit výkonově ještě větší verzi rychlého reaktoru s názvem BN-1200, který by měl být uveden do provozu v roce 2020 a navíc spolupracuje s Čínou na tamější výstavbě dvou reaktorů BN-800.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..