Budova výzkumného reaktoru vídeňského Atominstitutu. (Zdroj: Ati.tuwien.ac.at)
Budova výzkumného reaktoru vídeňského Atominstitutu. (Zdroj: Ati.tuwien.ac.at)

V první polovině roku 2013 se společnost Škoda JS zúčastnila výběrového řízení na modernizaci systému kontroly a řízení uvedeného výzkumného reaktoru. Součástí veřejné zakázky je také dodávka nových pohonů řídicích tyčí.

Ve spolupráci s českou společností dataPartner předložila v srpnu tohoto roku svoji nabídku. Po dvou kolech konzultací a upřesnění nabídky v tendru přesvědčivě zvítězila a získala tak zakázku ve výši téměř 1,5 miliónu euro (více než 40,5 miliónu korun). Hlavními konkurenty v tendru byly americká společnost General Electric a argentinská společnost INVAP.

Škoda JS pro zpracování nabídky využila svých bohatých zkušeností ze stavby výzkumných reaktorů včetně modernizace řídícího a ochranného systému na školním reaktoru VR-1 na ČVUT Praha a rovněž modernizace analogických systémů na výzkumném reaktoru LR-0 v ÚJV Řež, a. s. Právě tyto reference z úspěšně dokončených projektů nejvíce přispěly k rozhodnutí zákazníka.

Po nedávném podepsání kontraktu pro belgický výzkumný reaktor BR2 je zakázka pro vídeňskou Technickou univerzitu dalším významným úspěchem plzeňské inženýringové firmy v oblasti modernizace výzkumných a školních reaktorů.

Atominstitut ve Vídni byl založen roku 1958 jako součást místní Technické univerzity. V roce 1962 zahájil svoji činnost v dnešním sídle v Prátru spolu s uvedením do provozu výzkumného reaktoru TRIGA Mark II. V roce 2002 byl Atominstitut začleněn do struktury Fakulty fyziky vídeňské Technické univerzity.

Zdroj: Zpravodaj Konsorcia MIR.1200

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..