Vedle čtyř starších bloků typu VVER-440 má podle nové smlouvy vyrůst dvojice modernějších bloků typu VVER o výkonu 1000 nebo 1200 MW. (Zdroj: Alstom.com)
Vedle čtyř starších bloků typu VVER-440 má podle nové smlouvy vyrůst dvojice modernějších bloků typu VVER o výkonu 1000 nebo 1200 MW. (Zdroj: Alstom.com)

Mezinárodní rusko-maďarskou dohodu o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie podepsali 14. ledna 2014 generální ředitel ruské státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko a ministryně národního rozvoje Maďarska Zsuzsanna Nemeth Laszlone. K podpisu smlouvy došlo za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána.

V dokumentu je uvedeno, že na jediné maďarské jaderné elektrárně Pakš budou vybudovány dva bloky s reaktory VVER o výkonu 1000-1200 МW.

„Výstavba dvou nových bloků a jejich uvedení do provozu bezesporu zvýší energetickou nezávislost Maďarska a přispěje k vyřešení problémů spojených se zajištěním bezpečnosti,“ prohlásil u příležitosti podpisu smlouvy Vladimir Putin.

Viktor Orbán prohlásil: „Podepsali jsme smlouvu, která má vynikající kvalitu, a s radostí a hrdostí ji předložíme ke schválení maďarskému parlamentu. Úspěšně probíhají také jednání o druhém dokumentu, který se týká finanční oblasti.“

„V závěrečném stádiu je nyní dohoda mezi ministerstvy financí o podmínkách půjčky. Dosud je celkový limit určen ve výši 10 miliard euro, ale konečné číslo bude menší,“ vysvětlil Sergej Kirijenko.

Významná část vynaložených prostředků přitom zůstane v Maďarsku, zdůraznil Vladimir Putin. „Jde o dohodu, která je unikátní tím, že víc než 40 procent objemu prací vykoná maďarská strana. To znamená, že přibližně tři miliardy dolarů budou směřovat na podporu pracovních míst v Maďarsku a jen daňové odvody do rozpočtu budou tvořit více než miliardu dolarů,“ prohlásil prezident RF.

Ruská strana bude kromě toho zajišťovat pro nové bloky jaderné elektrárny palivo a garantuje jejich servis a údržbu. Pro uskutečnění těchto záruk podepsali v rámci rusko-maďarského summitu představitelé společnosti Rusatom Overseas za ruskou stranu a společností MVM a Paks-2 za maďarskou stranu dokumenty s názvy Základní podmínky výstavby bloků JE, Základní podmínky zajištění paliva pro bloky JE a Základní podmínky nabídky servisních služeb pro bloky JE. V souladu s těmito dokumenty mají být podle časového plánu, potvrzeného oběma stranami, vypracovány a podepsány nezbytné kontrakty pro zahájení aktivní fáze realizace dostavby JE Pakš.

V současné době jsou na JE Pakš (provozovatelem je společnost MVM) v provozu čtyři bloky VVER-440, které byly postupně zprovozněny v letech 1982, 1984, 1986 a 1987. JE Pakš vyrábí přibližně 40 % veškeré elektrické energie vyrobené v Maďarsku. Na základě dohody z roku 2007 provedla ruská společnost Atomstrojexport modernizaci všech čtyř bloků JE Pakš s cílem zvýšit jejich výkon, prodloužit provozní životnost a aplikovat nová technická bezpečnostní opatření.

Po podpisu rusko-maďarské dohody má Rosatom ve svém portfoliu již 31 bloků, z nichž 22 se nachází za hranicemi Ruska. V prosinci 2013 uzavřela korporace Rosatom dohodu o výstavbě JE Hanhikivi ve Finsku, v listopadu téhož roku zvítězil Rosatom v tendru na výstavbu první jaderné elektrárny v Jordánsku. Na podzim roku 2013 byl položen základní kámen první JE v Bangladéši s názvem Ruppur a byla zahájena výstavba prvního bloku Běloruské JE. V Indii v současné době probíhá energetické spouštění prvního bloku JE Kudankulam, v roce 2014 je očekáváno energetické spuštění prvního bloku a fyzické spuštění druhého bloku této elektrárny. V červenci 2013 Rosatom předal Íránu první jadernou elektrárnu v zemi JE Búšehr.

V Číně buduje Rosatom 3. blok JE Tianwan a připravuje se k výstavbě 4. bloku. V Turecku probíhají přípravné práce ke stavbě čtyř bloků na první jaderné elektrárně v zemi JE Akkuyu. Ve Vietnamu se Rosatom v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou připravuje na výstavbu čtyř bloků JE Ninh Thuan-1. V lednu 2014 získal Rosatom pozvání a nabídku, aby vybudoval reaktory s technologií VVER ve Velké Británii.

Podle slov šéfa Rosatomu Sergeje Kirijenka korporace pracuje na kontraktech na dalších 40 bloků v nejrůznějších zemích světa. Paralelně buduje Rosatom devět bloků na území Ruska. V prosinci bylo na Bělojarské JE zahájeno fyzické spouštění reaktoru na bázi rychlých neutronů 4. generace BN-800. V roce 2014 je naplánováno fyzické spuštění 3. bloku Rostovské JE a prvního bloku Novovoroněžské JE-2.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..