V polovině ledna navštívil šéf Státní korporace pro jadernou energii Sergej Kirijenko jordánskou metropoli Ammán, kde na schůzce s králem Abdalláhem II. jednal o plánech na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi.

Rosatom se stal vítězem mezinárodního tendru, který v roce 2011 vyhlásila jordánská vláda. Konkurentem ruské jaderné korporace bylo francouzsko-japonské konsorcium Areva-Mitsubishi.

Na elektrárně budou vybudovány dva bloky VVER 1000, přičemž cena celého projektu je odhadována na 8 miliard amerických dolarů (cca 160 miliard Kč). Předpokládá se, že první blok bude uveden do provozu po roce 2020. V současné době probíhá výběr vhodné lokality a stavební parcely, která bude odpovídat parametrům bezpečné jaderné elektrárny z hlediska seismické aktivity v oblasti.

Jordánsko je zcela závislé na dodávkách ropy a plynu ze sousedních zemí a utrácí více než 20 % ze svého rozpočtu na zajištění dostatku elektrické energie pro rostoucí energetickou spotřebu země. Výstavba první jaderné elektrárny proto patří k prioritám tamní vlády.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..