Představa umělce o budoucí podobě nového výzkumného centra
Představa umělce o budoucí podobě nového výzkumného centra

V minulých dnech proběhl nedaleko hlavního města Díllí ceremoniál u příležitosti zahájení stavy Globálního centra pro spolupráci v oblasti jaderné energetiky (GCNEP). Centrum bude podporovat mezinárodní spolupráci v rámci aplikací jaderné energetiky.

Centrum, které bude postaveno nedaleko města Bahadurgarh v indickém státě Haryana, posílí indickou spolupráci s mezinárodním společenstvím. Bude zastřešovat pět škol, ve kterých bude probíhat výzkum v oblasti technologií jaderné energetiky, jaderné a radiační bezpečnosti a také aplikací radioizotopů.

Součástí výcvikových laboratoří budou dokonce laboratoře s virtuální realitou, kalibrační a akreditační laboratoře. V GCNEP budou pracovat jak indičtí, tak zahraniční vědci a bude otevřen i zahraničním studentům, mezinárodním seminářům a tematickým diskuzím odborníků. Další výzkum bude veden ve spolupráci s organizacemi zemí, které budou mít zájem, a také s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Indický premiér Manmohan Singh, který měl včera tu čest položit základní kámen centra, uvedl, že hlavním zájmem Indie je neustále posilovat bezpečnost jaderných elektráren a zabezpečení radioaktivních materiálů. Toto, spolu s rozvojem lidských zdrojů v oblasti jaderné energetiky bude důležitým úkolem GCNEP.

Ministerský předseda dále poznamenal, že centrum bude nastartováno příchodem indických a mezinárodních specialistů, kteří zde budou provádět svůj výzkum a rozběhnou výukové programy. „Spolupráci už přislíbilo Rusko a MAAE, v současnosti už máme společné projekty také se zeměmi jako Francie a USA.“

Indická vláda už v září 2010 oznámila, že odhlasovala vybudování GCNEP. Toto centrum bude už šestým zařízením pro výzkum a vývoj pod záštitou Ministerstva pro jadernou energetiku. V červnu roku 2011 podepsalo Rusko s Indií dohodu o spolupráci na vybudování čtyř škol v rámci GCNEP.

„Indie je jednou z několika málo zemí, které vyvinuly technologii nutnou ke stavbě jaderných elektráren a zároveň jsou schopné produkovat jaderné palivo,“ dodává Singh. „Naším cílem je vybudovat jaderné elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 27000 MWe během příštích deseti let.“

 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..