Česká strana předala v prosinci přinejmenším část podkladů, které o měsíc dříve žádala Evropská komise kvůli svému šetření okolností vyřazení francouzské firmy Areva z výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. Na dotaz ČTK to dnes uvedl aparát eurokomisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera s tím, že odborníci komise nyní tyto dokumenty analyzují.

„V termínu jsme Evropské komisi předali podklady, které vláda ve své kompetenci předat může,“ potvrdil bez dalších podrobností také český velvyslanec při EU Martin Povejšil.

Česká republika ale, podle vyjádření dalšího o věci dobře informovaného diplomata, dál trvá na tom, že na určité požadované dokumenty nemá Evropská komise právo. Praha přitom argumentuje judikaturou Soudního dvora EU, podle níž nemůže mít komise nárok na přístup k důvěrným informacím v obchodním styku.

Areva si po svém vyloučení z tendru stěžovala u Evropské komise, která v EU dohlíží na uplatňování pravidel hospodářské soutěže. Komise pro to, aby mohla o stížnosti rozhodnout, chce znát kritéria, podle kterých Česko francouzského uchazeče ze zakázky vyřadilo.

Počátkem loňského listopadu proto požádala Prahu o dodatečné informace okolo tendru a rozhodnutí o Arevě. EK přitom podle Českého rozhlasu pohrozila řízením o porušení povinnosti loajální spolupráce, které může vést až k žalobě u unijního soudu.

Barnierova mluvčí Chantal Hughesová loni před novináři zdůrazňovala, že věc je ve „velmi předběžném“ prověřování už od prosince 2012 a Evropská komise s ČR kvůli Arevě žádné řízení pro porušování evropských pravidel nevede. Připustila ale také, že komise si možnost formálního jednání o porušení evropského práva nechává otevřenou, pokud by došla k závěru, že taková situace nastala.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..