Vizualizace budoucí elektrárny Shidaowan, v popředí dva testovací bloky CAP1400, vzadu další čtyři sériové. Taková elektrárna by s výkonem kolem 9000 MWe patřila k největším na světě.
Vizualizace budoucí elektrárny Shidaowan, v popředí dva testovací bloky CAP1400, vzadu další čtyři sériové. Taková elektrárna by s výkonem kolem 9000 MWe patřila k největším na světě.

Regulační orgány schválily hlavní body designu nového čínského reaktoru CAP1400, následovat by měla stavba dvou testovacích bloků v lokalitě Shidaowan, jejíž začátek je plánován na duben.

CAP 1400 vznikl zvětšením amerického tlakovodního reaktoru AP1000. Z originálu od společnosti Westinghouse ho vyvinula čínská Státní společnost pro technologie jaderné energetiky (SNPTC) s využitím konzultací s americkými techniky. Reaktor je jedním z 16 strategických projektů, které spadají pod Národní plán rozvoje vědy a techniky. Jako takový se má CAP1400 v budoucnu stát nejrozšířenějším velkým reaktorem na čínském území. SNPTC uvedlo, že bude mít „práva na intelektuální vlastnictví“ pro tento typ reaktoru, což umožní udělat z něj velmi dobrý vývozní artikl, SNPCT bude jeho exportní potenciál ověřovat příští rok.

Setkání vedoucích postav projektu minulý týden v Pekingu přineslo souhlas s parametry a řešením reaktoru od Národní energetické komise. Návrh CAP1400 je hotov asi z 60% a dokončen může být až s ohledem na místo realizace pilotního projektu a parametry s ním související. Další podrobnosti se tedy budou řešit až při stavbě testovací jednotky. 80% součástí reaktoru má být vyrobeno v Číně.

Příprava místa pro výstavbu dvou testovacích bloků CAP1400 probíhá podle plánu u obce Shidaowan v provincii Shandong, na parcele patřící elektrárenské společnosti Huaneng Group. Toto místo je součástí rozsáhlého jaderně-průmyslového parku Rongcheng, ve kterém se staví také prototyp malého modulárního reaktoru HTR-PM. Dalších 19 jednotek o výkonu 210 MWe má následovat.

Huaneng je největší čínskou energetickou společností, která se specializuje na tepelné a vodní elektrárny. Reaktory v Shidaowan ale budou jejím prvním samostatným projektem v jaderné energetice.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..