Pohled na jedinou maďarskou jadernou elektrárnou Paks.
Pohled na jedinou maďarskou jadernou elektrárnou Paks.

Maďarsko vbrzku podepíše dohodu s ruskou společností Rosatom o výstavbě nových bloků na své jediné jaderné elektrárně Paks. Napsal to dnes s odkazem na nejmenované zdroje list Népszabadság. Mluvčí vlády na dotaz agentury Reuters odpověděla, že „novinářské spekulace“ nebude komentovat. Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy.

 
Vláda premiéra Viktora Orbána si vytyčila cíl zvýšit podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent prostřednictvím rozšíření elektrárny Paks, která stojí jižně od Budapešti. Dříve uváděla, že vyhlásí na tento projekt mezinárodní tendr, minulý týden ale ministryně rozvoje Zsuzsanna Némethová řekla, že je možné, že tendr se neuskuteční. Rozšíření Paksu Rosatomem a ruskou technologií označila za logické. dodala, ale že vláda o tom ještě nerozhodla.

 
Šéf Orbánova úřadu minulý měsíc řekl, že Maďarsko jedná s Ruskem v pokročilé fázi o mezivládní smlouvě, která by zajistila zachování dosavadního výkonu elektrárny Paks. Ta nyní používá čtyři reaktory sovětské výroby typu VVER o celkovém výkonu kolem 2000 megawattů. Podle Népszabadságu Orbán nyní pojede do Moskvy podepsat dohodu o rozšíření jaderné spolupráce s Ruskem, jejíž součástí má být rozšíření výkonu elektrárny na dvojnásobek.

 
List uvedl, že Rosatom jako jediný z možných uchazečů o projekt nabízí předběžné financování, které Budapešť nutně potřebuje. Projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (367 miliard Kč) Zájem o rozšíření Paksu by podle listu mohly mít i francouzská Areva, jihokorejská KOPCO a americká Westinghouse z japonské skupiny Toshiba.

 
Rosatom vlastní dva ze tří členů česko-ruského Konsorcia MIR 1200, které se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Jeho konkurentem je americko-japonská firma Westinghouse.

 
Elektrárna Paks by podle dosavadních plánů měla nejprve projít obnovou a prodloužením životnosti dosavadních reaktorů do roku 2030. Do obnovy by se mohly zapojit i české firmy, plyne z dohody mezi premiéry Česka a Maďarska uzavřené v roce 2009. České firmy se podílejí už na nynějším provozu elektrárny Paks. Miliardový kontrakt na výrobu 124 pohonů řídících tyčí pro regulaci výkonu jejích reaktorů podepsala v roce 2008 plzeňská Škoda JS.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..