Elektrárna Hanbit se donedávna jmenovala Yonggwang a patří k největším na světě.
Elektrárna Hanbit se donedávna jmenovala Yonggwang a patří k největším na světě.nbit

Tři jihokorejské reaktory, které byly v květnu loňského roku odstaveny po zjištění, že kontrolní kabely měly zfalšovanou dokumentaci, získaly souhlas k opětovnému spuštění.

Díky tomu, že sporné kabely byly nahrazeny, získala společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) od státního regulačního orgánu (Nuclear Safety and Security Commission – NSSC) povolení restartovat reaktory Shin Kori 1 a 2 a Shin Wolsong 1.

Korejské úřady zahájily vyšetřování původu bezpečnostních certifikátů kabeláže už v dubnu 2013. Následující měsíc NSSC nařídil odstavit bloky, kterých se bezpečnostní riziko týkalo. Tyto kabely vedou v případě havárie signály od provozních systémů reaktoru, například chlazení, do kontrolní místnosti.

Nově postavený blok Shin Wolsong 2 se už sice také dočkal výměny kabelů, ale stále čeká na udělení povolení k prvnímu spuštění.

Tento případ falšování dokumentace kabeláže podle úřadů nesouvisí s podobným problémem z listopadu 2012, kdy prý byly KHNP doručeny součástky s falešnou dokumentací pro nejméně 5 z 23 reaktorů v zemi. V tomto případě se ale nejednalo o důležité součásti související s bezpečností reaktoru.

Dva bloky, které byly poškozené nejvíce, Yeonggwang 5 a 6 (nedávno přejmenované na Hanbit 5 a 6),  ale přesto musely být odstaveny, aby pracovníci elektrárny mohli součástky vyměnit. Další postižené jednotky Hanbit 3 a 4 a Ulchin (nyní Hanul) 3, pokračovaly v provozu i během výměny.

S několika reaktory mimo provoz z důvodu údržby a výměny součástek s falešnou dokumentací Jižní Korea jen těžko pokrývala spotřebu během letní špičky, podobná situace nastala i na začátku zimy. Jihokorejské jaderné elektrárny produkují třetinu z celkového množství elektrické energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..