V každoročním proslovu k národu oznámil prezident Kazachstánu, Nursultan Nazarbajev, že pověřil svou vládu vyřešením koncepčních aspektů výstavby vlastní jaderné elektrárny.

„Vláda musí do konce prvního čtvrtletí vyřešit otázky ohledně umístění, zdrojích investic a lhůtách výstavby čtvrté ropné rafinerie a jaderné elektrárny v Kazachstánu,“ sdělil Nazarbajev.

„Kazachstán stojí v čele světové těžby uranu, musíme rozvíjet vlastní výrobu paliva pro jaderná zařízení a postavit v naší republice atomovou elektrárnu,“ řekl a dále poukázal na to, že „v dohledné perspektivě bude potřeba levné atomové energie jen narůstat“.

Kromě toho Nazarbajev zdůraznil, že nedostatek velkých objemů benzínu, nafty a leteckého kerosinu je v případě země, těžící ropu, „nesmysl“. „Je potřeba bezodkladně přistoupit ke stavbě nové rafinerie,“ zdůraznil.

Hlava státu také oznámila, že Kazachstán bude klást důraz na rozvoj tradičních druhů energetiky. „V této souvislosti je nutné podpořit hledání způsobů, jak snížit množství odpadu z elektráren, tepláren a z hospodaření s elektřinou ve výrobě i v běžném životě,“ řekl.

„Nyní jsme také začali se ‚zeleným‘ hospodářstvím. Při práci na těchto programech musíme vzít v úvahu chyby, jichž se dopouštěly jiné státy,“ uzavřel prezident.

Zdroj: Novostienergetiki.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..