Dálkově řízená miniponorka sloužící k monitorování situace v skladovacím bazénu v Sellafieldu. (Zdroj: Sellafieldsites.com)
Dálkově řízená miniponorka sloužící k monitorování situace v skladovacím bazénu v Sellafieldu. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

Poprvé byly společně použity bezdrátová technologie Bluetooth a mini ponorky k získávání dat přímo v hlubinách bazénu s vyhořelým palivem v Sellafieldu.

Skladovací bazén první generace určený pro skladování paliva z reaktorů typu Magnox se nachází v areálu výzkumného centra Sellafield a pochází z padesátých let. Obsahuje vyhořelé palivo, radioaktivní odpadní vody, kontejneru sloužící pro přepravu paliva a další radioaktivní odpady a jeho likvidace představuje velice komplexní úkol. Cílem příštích let je jeho vyprázdnění a demolice, což ale znesnadňuje jeho stáří a množství a aktivita skladovaného odpadu.

Mini ponorka využívající vysoce moderní sondu, která může zkoumat až sedm různých proměnných najednou, je jednou z flotily dálkově ovládaných přístrojů, které se používají k výpomoci s likvidací nejstaršího sellafieldského skladovacího bazénu.

Technický tým zabývající se tímto bazénem nasadil sondu k získání informací o stavu kapalin v bazénu a ke sledování viditelnosti uvnitř bazénu ve snaze zlepšit porozumění podmínek, které v tomto bazénu panují.

Technický specialista ve společnosti Sellafield Ltd, Marcus Coupe, řekl: „Jakákoli ztráta viditelnosti v bazénu může potenciálně znamenat značné riziko pro veškeré činnosti prováděné uvnitř bazénu s vyhořelým palivem a stejně tak může zpomalit budoucí vytahování vyhořelého paliva. Možnost nasadit takovouto sondu za pomoci dálkově ovládaného zařízení nám nabízí neocenitelné poznatky k pochopení tohoto problému a posouvá nás od zkoumání situace na základě odebraných vzorků z několika míst k téměř živému průzkumu situace přímo na místě.“

Vedoucí projektu Xavier Poteau řekl: „Je to velký krok vpřed, který zvyšuje zájem o tento druh technologie. To by mohlo otevřít další možnosti použití i pro jiné techniky průzkumu přímo na místě, stejně tak i bezdrátové monitorování různých parametrů naší odpadní vody. Je možné dosáhnout mnohem větších úspěchů pomocí kombinací běžně dostupných zařízení, které obvykle nejsou označeny jako připraveny k manipulaci s jaderným materiálem.

S tímto novým nástrojem určeným pro těžko přístupná místa může být prováděno monitorování, které nám umožní lépe pochopit dopad činností uvnitř skladovacího bazénu na naše odpadní vody. Je to také poprvé, kdy se v Sellafieldu používají tyto technologie společně. Mohlo by to být dokonce i světově první podobné odstranění jaderného materiálu.“

Roboti zaznamenávají rostoucí úspěchy při činnostech spojených s likvidací jaderných zařízení, a to v místech, která jsou klasickými způsoby špatně přístupná. Patří sem jak zatopené, tak nezatopené prostory. Jednotliví roboti se liší svou velikostí od dálkově ovládaných zařízení Charli, která provádí řezací práce uvnitř reaktorové nádoby francouzského rychlého reaktoru Superphénix, až po roboty s pásovým podvozkem, kteří prozkoumávají nepřístupné části japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Zdroj: Sellafieldsites.com, World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..