Elektrárna Kundankulam se v poslední době stala předmětem sporu veřejnosti a vlády, staví se zde čtyři nové reaktory. Po dnešním zemětřesení se dokonce objevily názory, že to bylo "varování" před uvedením nových reaktorů do provozu.
Elektrárna Kundankulam se v nedávné době stala předmětem sporu veřejnosti a vlády.

Indický deník přinesl zprávu o tom, že jihokorejské firmy mají vážný zájem vstoupit na indický trh a postavit zde jadernou elektrárnu. Indie však zatím v tomto ohledu nespěchá.

Indická vláda nejprve chce dokončit již započaté projekty, například Kundakulam III, IV a Jaitapur, které čelí mnoha překážkám. Indie ovšem neodmítá možnost spolupracovat s Jižní Koreou na jiných projektech v jaderné oblasti, na pořadu dne je především spolupráce ve výzkumu.

Zatímco Jižní Korea otevřeně vyjádřila zájem postavit v Indii elektrárnu, delegace z Ministerstva pro vědu už zemi navštívila a budoucí spolupráce se začíná rýsovat.

Už v listopadu došlo také k návštěvě týmu z indického Ministerstva pro jadernou energetiku (DAE) v Soulu, kde se také probírala spolupráce v oblasti jaderných technologií.

Podle zdrojů blízkých indické vládě se zatím ke stavbě korejských reaktorů neschyluje. DAE chce nejprve zajistit spolehlivý provoz současných elektráren. Především chce vyřešit problémy s financováním a přesvědčit zahraniční společnosti, že je schopné plnit finanční závazky.

„Chceme nejprve odstranit překážky, které se týkají již běžících projektů a až potom se přesunout k těm novým,“ uvedl nejmenovaný úředník DAE. V současnosti jsou zpožděné všechny projekty jaderných elektráren.

Jadernou elektrárnu Jaitapur staví Indové s francouzskou pomocí, blok 3 a 4 elektrárny Kundakulam s pomocí Rosatomu a jadernou elektrárnu Mithi Virdhi staví americká společnost Westinghouse. Jsou zde tedy zastoupeni všichni původní účastníci temelínského tendru. Ani jeden z projektů neběží podle původního rozvrhu. Příčinou jsou problémy s financováním i protesty aktivistů.

Zdroj: Zeenews India

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..