Projektu Distinctive se budou účastnit i sellafieldské horké komory. (Zdroj: Sellafieldsites.com)
Projektu Distinctive se budou účastnit i sellafieldské horké komory. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

V rámci britského národního programu odstraňování „dědictví“ byl spuštěn výzkumný program, na kterém se podílí průmyslové i akademické společnosti a který se zaměřil na pomoc rozvoje nové generace specialistů v jaderné energetice.

Při výzkumném programu nazvaném „Distinctive“ („Výrazný“) budou britská jaderná laboratoř National Nuclear Laboratory (NNL), organizace Nuclear Decommissioning Authority (NDA), společnost Sellafield Ltd. a britská vládní agentura pro podporu výzkumu a vývoje v technických a přírodních vědách EPSCR (Engineering and Physical Sciences Research Council) zajišťovat spolupráci s deseti univerzitami na celkem třiceti projektech . V čele akademického společenství stojí Univerzita v Leedsu (University of Leeds) a spolupracují s ní univerzity v Birminghamu, Bristolu, Lancasteru, Loughboroughu, Manchestru, Sheffieldu, Strathclydu a university Imperial College a University College London.

Tato iniciativa navazuje na starší program s názvem „Diamond“. Program v úhrnné výši 8,9 mil. liber (cca 294 mil. Kč) byl podpořen 4,9 mil. liber (cca 162 mil. Kč) z grantu od agentury EPSRC a je nejen finančně podporován dalšími zainteresovanými organizacemi.

Projekty tvořící program „Distinctive“ jsou zaměřeny na čtyři oblasti: pokročilé plynem chlazené reaktory AGR, Magnox a zvláštní typy paliv; oxid plutonia a rezidua paliv; skladiště a skladovací bazény použitého jaderného paliva v areálu výzkumného ústavu v Sellafieldu; a charakterizace infrastruktury, obnova a ochrana. Práce na projektech začnou následující měsíc a zúčastní se jich skupina doktorských a postgraduálních badatelů, přičemž každý projekt dozoruje průmyslový konzultant z Národní jaderné laboratoře nebo společnosti Sellafield Ltd. Národní jaderná laboratoř bude dozorovat více než polovinu projektů. Práce na projektech budou podporovány zařízeními typu Národní jaderné laboratoře Sellafield.

Jak vysvětlila ředitelka britské nevládní veřejné instituce NDA, Melanie Brownridge, klíčovým záměrem programu je příprava odborníků do budoucna a rovněž rozvoj technologií a elementárních znalostí. „Doufáme, že jejich schopnosti nám budou užitečné mnoho let,“ opakoval její slova manažer výzkumu Neila Smarta, který popsal úlohu odstavení historických reaktorů z provozu, regenerace zařízení a s tím souvisejících „odkazů“ v podobě sellafieldských problematických skladovacích bazénů a bourání několika nejdůležitějších a komplexních jaderných zařízení ve světě jako „výzvy, kde není žádný plán známý z dřívějška“.

Mezitím se aliance VELA (britské konsorcium inženýrských společností AMEC a Jacobs Engineering Group) přidala se společností Magnox Ltd. k závazku vyřešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to podpisem charty „Skills and Training Charter“ se společností Engineering Construction Industry Training Board – ECITB (národní školící organizace, poskytující školení, výcvik a zvyšování kvalifikace pro inženýrské obory). Společnosti prohlásily, že budou pracovat na zvýšení množství vysoce kvalifikovaného personálu pro naplnění cílů programu ukončování provozu Magnox v deseti britských jaderných lokalitách. Podpisem charty společnosti podpořily své úsilí pro zachování dovedností jaderné energetiky a významných inženýrských staveb.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..